Haberler

17 Eylül 2019

TİKA Gönüllüleri Hırvatistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) "Tecrübe Paylaşımı Programı" kapsamında Hırvatistan’da bulunan gönüllü öğrenciler, 8 gün süren programda birçok faaliyete katıldı.

15 gönüllü öğrencinin katılımıyla Hırvatistan’da gerçekleştirilen Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında öğrenciler, ülkenin birçok şehir ve bölgesinde  faaliyetlerde bulundu.

İlk olarak Hırvatistan’ın İstria Yarımadasında bulunan Pazin şehrinde Hırvatistan’ın en eski yerel radyo kuruluşlarından ve bölgenin en çok dinlenen radyosu olan Istria Radyo’da canlı yayınına katılan gönüllüler, Hırvatistan’daki deneyimlerinden bahsederek dinleyicilere temel Türkçe kelimeleri öğretti.

Programın devamında Pazin Belediye Başkanı Renato Krulčić ile bir araya gelerek Pazin’deki parkta ağaç diken öğrenciler, sonrasında 75 öğrencinin eğitim aldığı Pula Engelli Eğitim Okulunu ziyaret etti. Okul yöneticileri ve çocuklar ile birlikte şarkı, oyun ve Türkçe temel sözcüklerin öğretildiği çeşitli faaliyetlere katıldı.

Pula İslam Birliği Merkezinin ziyareti kapsamında, Pula’da yaşayan Müslüman öğrenciler ile bir araya gelerek Hırvatistan ve Türkiye’de öğrenci hayatı ile ilgili tecrübe paylaşımında bulunan gönüllüler, Omisalj şehrinde bulunan 3. Yüzyıl Roma Döneminden kalma antik şehir Mirine Arkeolojik alanını ziyaret ederek sahil temizliği yaptı.

Karlovac şehrine bağlı Volnic-Topusko bölgesinde Karlovac Ormancılık Okulu öğrencilerinin de katılımıyla toplamda 1.000 çam, 10 kestane ve 1 dut ağacı dikerek Hırvat-Türk Dostluk Hatıra Ormanı'nın kurulmasına katkı sağladılar. Gönüllüler sonrasında Sisak’ta faaliyet gösteren, günde 80 kişiye sıcak yemek dağıtımı yapan ve kısıtlı olanaklarla yaşlılara evde bakım hizmeti sağlayan Merhamet Yardımlaşma Derneği’nde bölgede yaşayan yaşlılara yönelik tansiyon ölçümü, kan şekeri ölçümü gibi temel sağlık taraması gerçekleştirdi.

TİKA ile gurur duyuyoruz

Programa katılan gönüllülerden Yeditepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Dilara Nur Demir; Türkiye ve TİKA’nın Hırvatistan’da bu kadar çok ve çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmasından dolayı gururlandığını ifade etti.

Zagreb Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencileri ile bir araya gelen gönüllülerin programı Zagreb şehir turunun ardından sona erdi.

Sonraki Haber

Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy Ürdün’de

TİKA projelerinin açılışları ve resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Ürdün'ün başkenti Amman'a gelen T.C. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) bağlı Vahdet Filistin Mülteci...