Haberler

30 Eylül 2019

TİKA Gönüllüleri Moğolistan’da

Türkiye'deki farklı üniversitelerde ebe ve hemşirelik bölümlerinde okuyan 13 gönüllü öğrenci, TİKA koordinasyonunda bu yıl üçüncüsü düzenlenen Tecrübe Paylaşım Programı ile Moğolistan’ın sağlık sistemini yakından tanıma fırsatı buldu.

Hüree Kadın Doğum Hastanesinde, T.C. Ulanbator Büyükelçisi M. Ahmet Yazal, TİKA Koordinatörü Emrah Ustaömer, Hüree Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi A. Jargal, Moğollu yetkililer ile Moğol ve gönüllü öğrencilerin katılımıyla program açılışı yapıldı.

Açılış programının ardından, TİKA gönüllüleri, 10 Moğolistanlı Tıp Fakültesi öğrencisi ile birlikte; TİKA’nın daha önce tadilat ve donanımını gerçekleştirdiği Yenidoğan Bölümünde doğum öncesi tedavi, doğum sırasında müdahale, doğum sonrası ve acil müdahale bölümlerinde teorik derslerin ardından uygulama eğitimlerini tamamlayarak katılım sertifikalarını aldı.

Ayrıca gönüllüler, Moğolistan’ın Nalayh kentinde bulunan Hz. Osman Camisini ziyaret ettikten sonra, Konya Kültür Merkezinde hatıra fidanlığını oluşturdu. Öğrenciler ziyaretlerine  Höşööt Tsaydam (Bilge Kağan Müzesi), Karakurum Müzesi, Tonyukuk Abideleri ve Cengiz Han Heykeli ile devam etti.

13 gönüllü öğrenci, başkent Ulanbator’ da Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçiliği, Türk Hava Yolları Ulanbator Ofisi ve TİKA Ulanbator Program Koordinasyon Ofisini ziyaret ederek ülkede gerçekleştirilen faaliyetler ile ilgili de bilgi aldı.

Sonraki Haber

Türk Diş Hekimleri TİKA ile Kenyalıların Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı (HEKVA) işbirliğinde Kenya’nın Hint Okyanusu kıyısındaki Lamu Eyaletine bağlı Lamu ve Faza adalarında düzenlediği Ağız ve Diş Sağlığı Tedavileri ve Farkındalığı Haftası’nda...