Haberler

14 Ağustos 2018

TİKA Gönüllülerinden Tanzanyalı Yetim Anneleri İçin Dikiş Atölyesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) gönüllüleri, Tanzanyalı yetim annelerinin geçimlerini temin edebilmeleri için dikiş atölyesi kurdu. 

Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Zanzibar’da bulunan öğrenciler, yetim ailelerinin kendi geçimlerini sağlayabilmesi amacıyla 15 makinelik dikiş atölyesi projesini hayata geçirdi. 

TİKA tarafından temin edilen makineleri tek tek taşıyan ve montaj işlerinde ustalara yardım eden gençler, açılışı yapılan atölyeyle Zanzibarlı yetim anneleri için umut oldu. Kendi atölyelerine sahip olmanın mutluluğunu yaşayan kadınlar, hem TİKA’ya hem de gençlere katkılarından ötürü teşekkür etti.

Tanzanya ziyaretleri boyunca okulları ziyaret ederek Afrikalı çocuklarla bol bol zaman geçiren öğrenciler, Mkunguni köy sahilini temizleme faaliyetlerine de katıldı.

Gönüllü elçiler ayrıca Zanzibarlı gençlerle futbol müsabakasında buluştu, kamp alanı yapı işlerinde aktif rol aldı. 

Çalışmaların Zanzibar ayağını tamamlayan öğrenciler, TİKA Darüsselam Ofisi ziyaretinde Program Koordinatörü Hikmet Özdenoğlu’na Tanzanya ve Afrika hakkında sorular sorup bilgi edindi. Daha sonra heyeti kabul eden Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Ali Davutoğlu, öğrencilerle sohbet edip onlara ülke hakkında detaylı bilgiler verdi.

Tecrübe Paylaşım Programı

2018 Tecrübe Paylaşım Programı ile 8 Eylül’e kadar 30 ülkeye gidecek yaklaşık 500 öğrenci, bu ülkelerde Türkiye ve Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yerinde inceleyerek 100’e yakın proje ve faaliyete katılacak. 

Öğrenciler, program kapsamında Nijer, Arnavutluk, Bosna Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Fas, Gana, Gürcistan, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Mozambik, Namibya, Özbekistan, Romanya, Senegal, Sırbistan, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ürdün, Moldova ve Güney Afrika’ya gidecek.

Gittikleri ülkelerde TİKA ve yerel sivil toplum kuruluşlarının belirlediği okul, yetimhane, kütüphane ve ibadethane gibi mekânlara tadilat, tamirat ve donanım malzemelerinin sağlanmasına ilişkin proje uygulamalarına katılacak öğrenciler, sosyal, kültürel ve insani yardım aktivitelerinde de bulunacak. Öğrenciler ayrıca kalkınma proje uygulamalarına da iştirak edecek. 

Sonraki Haber

TİKA’nın Gönüllü Elçilerinden Senegal’de Cüzzamlılar Köyüne Anlamlı Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinatörlüğünde düzenlenen 2018 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Senegal'e gelen gönüllü gençler, cüzzamlıların yaşadığı Medina Şerif köyünde faaliyetlerde bulunuyor. Cüzzam hastalarının yaşadığı Medina Şerif köyünde 30'dan fazla evi onarıp boyayan, kümesler...