Haberler

04 Nisan 2017

TİKA Gül Baba Türbesi’nin Restorasyonuna Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Macaristan'da Osmanlı dönemi eseri Gül Baba Türbesi'nin restorasyonuna devam ediyor.

Bu kapsamda Gül Baba Türbesi Restorasyon Projesi Finansal Anlaşması, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ve Macaristan Milli Varlıklar Kurumu (MNV) Başkanı Norbert Szivek tarafından imzalandı.

İmzalanan finansal anlaşma ile TİKA tarafından Gül Baba Türbesi ve çevresinin restorasyonu çalışmalarının teknik detayları ve ödeme planı belirlenerek, kontrolör firmanın görev ve yetkileri hukuki çerçeveye oturtuldu.

MNV tarafından Finansman Anlaşma imza töreni vesilesiyle yapılan açıklamada, Gül Baba Türbesi ve çevresinde geçen yıl başlayan restorasyon çalışmalarının bu yıl bitirilmesinin planlandığı ifade edildi.

Bahse konu imza törenine katılan Türkiye Cumhuriyeti Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda gelişimine işaret ederek TİKA'nın, Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkilerin güçlenmesi adına önemli birçok projeye imza attığını belirtti.

TİKA Başkan Yardımcısı Çetin, Macarların tarihleri ve kültürlerine sahip çıkmalarını takdirle karşıladıklarını ifade ederek tarafların proje kapsamındaki uyumlu çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getirmiş ve bu alandaki işbirliğinin sorunsuz bir şekilde devam edeceğine inandığını söyledi.

Proje kapsamında Gülbaba Müzesi çalışmaları da devam etmekte olup, müzenin teşhir ve tanzimine ilişkin Türk ve Macar uzmanlar arasında bir toplantı gerçekleştirildi. Medfun ve misali mahlasıyla eserleri bulunan ve Budapeşte halkının kısa sürede sevgisini kazanan bir Bektaşi dervişi olan Gül Baba, aynı zamanda tarihi kişiliği ve aziz hatırası ile sadece Osmanlı dönemi Macaristan’ına değil sonraki yüzyıllara da damgasını vurduğu bilinmekte. Bu nedenle söz konusu müze toplantısında, Gül Baba’nın manevi kimliğine yaraşan ve dönemin özelliklerini yansıtan bir türbe iç düzenlemesinin ve müze çalışmasının yapılması kararlaştırıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Libya’daki Görme Engelliler İçin Örnek Proje

Libya'nın Trablus ve Misurata kentlerinde görme engelliler için "Beyaz Baston Projesi" Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirildi. TİKA ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğinde uygulanan “Beyaz...