Haberler

11 Ekim 2023

TİKA, Güney Afrika’da Kadınlara Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından uygulamaya koyulan Winnie Madikizela Mandela Takı Eğitimi Projesi kapsamında, 10 Güney Afrikalı kadına takı yapımı eğitimi verildi.

TİKA, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Doğu Cape eyaletinin Mbizana kentinde gerçekleştirdiği Winnie Madikizela Mandela Takı Eğitimi Projesi’ni başarıyla tamamladı.

Proje kapsamında, apartheid karşıtı hareketin merkezi olan Mbizana'nın OR Tambo Kültür Köyü'nde, 10 kadın katılımcıya takı yapımı eğitimi verildi.

Eğitimleri başarıyla tamamlayan kadınlara, üretime geçmelerine destek olmak amacıyla deri nakış seti, deri işlemesinde kullanılan malzemeler, lazer kesim ve oyma makinesi, takı üretim seti, küpe ve tıpa seti, sert deri ve yumuşak deri dahil olmak üzere temel ekipman desteği sağlandı.

Mbizana Belediye Başkanı T.D. Mafumbatha, sertifika törenine katılarak TİKA'ya yerel toplulukları kalkındırma çalışmalarındaki katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti. TİKA Pretoria Koordinatörü Abdulkadir Abukan ise yaptığı konuşmada, TİKA'nın Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi vererek, pozitif değişim yaratmayı amaçlayan kapsamlı projelerinin önemine vurgu yaptı.

Törene katılan bir diğer isim de Mbizana'da yaşayan başarılı tasarımcı ve zanaatkâr Thuthula Nyameka Madikizela oldu. TİKA'nın daha önce gerçekleştirdiği bir eğitim programının katılımcısı olan Madikizela, şimdi kendi alanında bir öğretmen haline geldi.

Thuthula, Türkiye'nin cömert insanlarına ve TİKA'ya içten şükranlarını sunarak, "Birlikte sadece güzel takılar yapmakla kalmadık, aynı zamanda toplumumuzun birliktelik dokusunu güçlendirme ile geleceğe dönük umutlarımızın ipliklerini Türkiye’nin desteğiyle örebildik." dedi.

2021 yılından bu yana Güney Afrika'nın çeşitli kentlerinde kadın girişimciliği eğitim projelerini başarıyla hayata geçiren TİKA, Johannesburg’tan Pretorya’ya, Durban’dan komşu ülkelere kadar ulaşarak yaklaşık 100 kursiyere beceri ve yeterliliklerini artıran eğitimler sundu.

Sonraki Haber

TİKA ve İyilik Sağlık Derneği İş Birliğinde, Pakistan’da Sağlık Taraması Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İyilik Sağlık Derneği iş birliğinde, 24-30 Eylül 2023 tarihleri arasında Pakistan’da sağlık taraması çalışması gerçekleştirildi. Pakistan’a giden 9 kişilik Türk sağlık ekibi, toplamda 2434 sağlık taraması gerçekleştirdi....