Haberler

28 Nisan 2022

TİKA Güney Afrika’daki Sel Mağdurlarına Yardım Elini Uzattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 11-15 Nisan tarihleri arasındaki sel felaketinden etkilenen ihtiyaç sahibi 250 aileye temel gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan paketler ulaştırıldı.

TİKA, her yıl düzenlenen Ramazan ayı faaliyetleri kapsamında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde sadece Müslüman ailelere değil yaşanan sel felaketinden etkilenen yoksullara, evsizlere, yetimlere ve bağımlılık nedeni ile devletin bakımına ihtiyaç duyanlara da destek olmaya devam ediyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen dağıtım, Pietermaritzburg’a bağlı Umgungundlovu ilçesinde ülkenin ilk demokratik ve özgür seçimlerinin yapıldığı 27 Nisan 1994 tarihinin yıl dönümü olan Özgürlük Günü’nde gerçekleştirildi.

Ozwathini Geleneksel Meclisi’nde gerçekleştirilen tören ve Sikhulile Salonu’nda gerçekleştirilen dağıtıma T.C. Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, TİKA Pretorya Koordinatörü Abdulkadir Abukan ve Sosyal Kalkınma Bakan Yardımcısı Hendrietta Ipeleng Bogopane-Zulu’nun yanı sıra Kwa-Zulu Natal Sosyal Kalkınma Bakanı Sosyal Kalkınma Bakanı Nonhlanhla Mildred Khoza, Umgungundlovu Belediye Başkanı Mzi Zuma ve Ozwathini Geleneksel Lideri Kral Mthuli katıldı.

Sosyal Kalkınma Bakanı Khoza törende yaptığı konuşmada yaşanan sel felaketinin Kovid-19 ve 2021 yılında yaşanan yağma hareketlerinin ardından geldiğini belirterek yaraların sarılması hususunda katkılarından ötürü TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür etti.

Kral ve Belediye Başkanı da yapılan yardımın zor zamanlarında yetişmesi nedeni ile kendileri için çok değerli olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Kandaş ise TİKA’nın her sene gerçekleştirdiği Ramazan yardımlarının bir bölümünü felaketten ötürü süratle bölgeye yönlendirdiklerini ifade etti. Ülkede gerçekleştirilen kalkınma faaliyetleri hakkında bilgi veren Kandaş, yaraların sarılması konusunda çeşitli okullarda incelemeler yapıldığını ifade etti.

Bakan Yardımcısı Bogopane-Zulu da bu yardımı çok önemsediklerini söyledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’da Tuva Türkü Çocukların Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’da tek Tuva dilinde eğitim veren Bayan-Ölgiy Vilayeti Tsengel İlçesi Tuva Okulunda inşa edilen öğrenci yurdu törenle hizmete açıldı. Yurdun açılış törenine katılan TİKA Başkan Yardımcısı Dr....