Haberler

14 Nisan 2022

TİKA, Güney Afrika ve Lesotho’lu Kadınlara Girişimcilik Eğitimleriyle Destek Veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından; Güney Afrika ve Lesotho’da girişimcilik kültürünün güçlendirilmesi amacıyla küçük ölçekli işletme sahibi kadın girişimcilere yönelik “Temel Girişimcilik Eğitimi” programı düzenlendi.

TİKA ve İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (İTO BTM) iş birliğinde 28 Mart – 01 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenen eğitim programının ilk ayağı Güney Afrika’nın Durban şehrinde, ikinci ayağı ise sınırları Güney Afrika ile çevrili olan Lesotho Krallığı’nın başkenti Maseru şehrinde gerçekleştirildi.

İki ülkede farklı sektörlerden toplam 37 girişimci kadına iş planı geliştirme, ağ kurma ve yenilikçi iş yaklaşımı konularında teorik bilgi paylaşımının yanı sıra örnek iş planı incelemesi, iş fikri sunumu hazırlanması ve etkili iletişim kurma gibi uygulamalı eğitimler verildi.

Program kapsamında girişimciler, sahip oldukları işletmelerin kapasitelerini geliştirerek mevcut iş yapma usulleriyle iş hacmini çeşitlendirmek ve büyütmek konusunda motive olurken aynı zamanda küresel girişimcilik ekosisteminde güncel gelişmelerden haberdar olup çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde nasıl bir aksiyon alınması gerektiği konusunda bilgi sahibi oldu.

Lesotho programının açılış oturumuna katılan Lesoto Küçük İşletmeleri Geliştirme, İşbirliği ve Pazarlama Bakanı Sayın Machesetsa Mofomobe, “bu tarz bir girişimcilik eğitiminin özellikle ekonomik hayatta dezavantajlı konumda bulunan kadınlara yönelik olarak düzenlenmesinden ayrıca memnuniyet duyduğunu belirterek işbirliklerinin artarak devam etmesini temenni ettiğini” ifade etti.

Yeni bir iş fikrine sahip olan fakat nasıl bir yol izleyeceğini bilemeyen kişilerle küçük ölçekli işletme sahibi olup işini büyütmek isteyen kişilerin katıldığı girişimcilik eğitimleriyle girişimcilik ekosisteminin genişlemesine katkı sağlanması ve paydaş ülke ekonomilerinin gelişiminin desteklenmesi hedefleniyor.

Programın uygulandığı ülkelerde temel ve ileri düzey girişimcilik eğitimlerinin ardından kuluçka ve iş geliştirme merkezlerinin kurulması da hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Meksika’da Müslüman Maya Kabilesine Ramazan Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Meksika’nın en fakir eyaletlerinden biri olan Chiapas Eyaleti San Cristóbal de las Casas şehrinde ve şehri çevreleyen dağlarda yaşayan Maya kabilesi Tzotzillere Ramazan kolisi desteğinde bulundu. Program kapsamında...