Haberler

20 Haziran 2017

TİKA Güney Asya'daki Müslümanlarla İftarda Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Güneydoğu Asya ülkelerinden Tayland ve Singapur'da iftar programları düzenledi.

Singapur Ba'alawi Cami Külliyesi'nde ve Bangkok'taki Bang Uthit Camisi'nde verilen iftarda, yaklaşık 300 Müslüman birlikte oruç açtı. Yaklaşık 10-12 milyon Müslüman'ın yaşadığı Tayland'daki iftara, ülkedeki Müslüman toplumun liderlerinin yanı sıra Türkiye'nin Bangkok Büyükelçisi Evren Dağdelen Akgün, elçilik çalışanları ve TİKA yetkilileri katıldı. Yemekte konuşan Büyükelçi Akgün, mesafeler uzak olsa da Müslümanların her şartta ramazanda birlikte olduğunu ifade etti. Akgün, bu kutsal ayın tüm İslam alemine ve dünyaya barış, huzur getirmesi temennisinde bulundu.

TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun da TİKA'nın dünyadaki ve bölgedeki faaliyetlerinden bahsederek TİKA tarafından restore edilen bir camide Taylandlı Müslümanlarla iftarda buluşmanın ve onlarla aynı sofrayı paylaşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Taylandlı Müslümanların ibadet için toplandıkları ve Bangkok sokaklarında ezan sesinin duyulmasını sağlayan Bang Uthit Camisi geçen yıllarda TİKA tarafından yenilenmişti.

Sultan II. Abdülhamid döneminde uygulanan İttihad-ı İslam siyaseti çerçevesinde, Osmanlı’dan haberdar olan ve  hilafete bağlılıklarını ifade eden Tayland Müslümaları (Siam  Krallığı) İslam'a ve hilafete bağlılıklarını yinelemek adına Sultan ve Halife II. Abdülhamid'den bir nişane talep etmiş, bu talebin ardından II. Abdülhamid tarafından Siam Krallığı'na Devlet-i Aliyye arması gönderilmişti. Müslüman toplumu da cami kapılarının üzerine bu armanın aynısını işleyerek hilafet merkezine bağlılıklarını ifade etmek istemişti. Hilafet'in kaldırılmasının ardından ülkede bu uygulamaya son verildi ancak Bang Uthit Camisi'ndeki "Osmanlı Devlet Arması" tüm ihtişamıyla günümüzde hala muhafaza ediliyor.

Singapur'da İftar

Singapur Ba'alawi Cami Külliyesi'ndeki iftara da buradaki Müslüman toplumun önde gelen isimlerinin yanı sıra Türkiye'nin Singapur Büyükelçisi Murat Lütem, Bangladeş'in Singapur Büyükelçisi Md. Mustafizur Rahman, Moğolistan'ın Singapur Büyükelçisi Tumur Lkhagvadorj, Singapur'un Kenya ve Ürdün'deki büyükelçileri, Endonezyalı ve Filistinli diplomatlarla TİKA heyeti katıldı.

Külliyeden sorumlu İmam Al-Atas, ziyaretçilere iftardan önce cami alanında açtığı sergiyi gezdirdi. Ailesine ait el yazması Kur'an-ı Kerimleri, değerli eşyaları, Osmanlı zırhı ve kahve takımlarını misafirlere tanıtan Al-Atas, ailesinin soyunun Osmanlı'ya dayandığını ve bundan onur duyduğunu ifade etti. İftarda konuşan Büyükelçi Murat Lütem de Singapur'da uzun yıllar sonra TİKA aracılığıyla böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirterek yetkililere teşekkür etti. Büyükelçi, birlik ve beraberliğin, paylaşmanın ve barışın ayı olan Ramazan’ın coşkusunu iftarda hazır bulunan dostlarıyla paylaşmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. TİKA adına konuşan Doğu ve Güney Asya Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Rahman NURDUN, 54 ülkedeki 56  yurtdışı ofisiyle 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren TİKA’nın bir umut kaynağı olduğunu söyleyerek katılımcılara teşekkürlerini iletti.

İmam Al-Atas bölgedeki İslam Toplumu’nca önemli bir lider olarak kabul ediliyor. Sultan II. Abdulhamid’in cariyelerinden Rukiye Hanım’ın Johor Sultanı ile evlenerek kurduğu soydan geldiğini belirten İmam Al-Atas’in külliyesinde bulunan sergide, Osmanlı döneminden kalma pek çok kıymetli el yazması eser, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Büyüklerince verilen hediyeler, Osmanlı asker zırhı ve pek çok kıymetli eşya sergileniyor.

Sonraki Haber

Kuraklığın Vurduğu Uganda’ya TİKA’dan Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), kuraklık ve El Nino’nun sebep olduğu açlık kriziyle mücadele eden Uganda’ya 32 ton gıda yardımı gerçekleştirdi. Uganda’da son bir yılda gıda güvensizliği, kıtlık ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin...