Haberler

27 Nisan 2022

TİKA Güney Sudan’da Eğitime Destek Olmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Güney Sudan’da başkent Juba’nın taşrasında bulunan Kapuri İlkokulu’na eğitim malzemeleri desteği sağladı.

Afrika ülkesi Güney Sudan’da eğitim için gerekli birçok malzeme bulunamıyor veya yetersiz sayıda. Başkent Juba taşrasında bulunan Kapuri İlkokulu’nun öğrenci sayısı, ülkede sürekli yaşanan çatışmalardan dolayı yerinden olmuş ailelerin göçüyle arttığından, öğrenci sıraları yetersiz kalmış, öğrenciler sıralarda 4’er 5’er kişi oturmaya başlamışlardı.

Kapuri okulu öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere TİKA tarafından okula 90 sıra temin edilirken, çocuk oyun parkı ve voleybol alanı da kurdu. Ayrıca farklı bölgelerden göç eden ailelerin su ihtiyacını karşılamak üzere bir tesisat kuruldu, okul içerisindeki kuyu suyu okul dışına taşındı ve çeşme yapıldı. Böylelikle yerinden edilmiş aileler okul içine girmeye gerek kalmadan su ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.

TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin açılışına okulun bulunduğu bölgenin şefi, BM Güney Sudan Misyonu Ruanda Birliği Temsilcisi Yarbay Emmanuel Shyaka, T.C. Juba Büyükelçisi Erdem Mutaf, TİKA Juba Program Koordinatörü Cafer T. Beşli, Türkiye Maarif Vakfı Etiyopya Temsilcisi Levent Şahin ve Güney Sudan Merkez Ekvatorya Eyaleti Genel Eğitim ve Öğretim Bakanı Crisio Zachariah Lado Pefo katıldı.

Cafer T. Beşli konuşmasında TİKA’nın Güney Sudan’da eğitime büyük önem verdiğini, Kapuri İlkokulu ile yapılan projenin ilk olmadığını ve geçtiğimiz yıl okulun yine TİKA tarafından yenilenerek suya erişiminin sağlandığını söyledi. Beşli, bu yılki proje ile TİKA tarafından 90 öğrenci sırasının okula sağlandığını, ayrıca çocuklar için oyun parkı ve voleybol sahası kurulduğunu, okul civarında yaşayan yerinden edilmiş ailelerin suya erişimini kolaylaştırmak üzere okulda bulunan kuyudan dışarıya su tesisatı döşendiğini ve çeşme kurulduğunu söyledi.

Erdem Mutaf ise yaptığı konuşmada eğitime özel önem atfettiklerini, açılışa katılan Eyalet Genel Eğitim ve Öğretim Bakanı ile açılış öncesi Maarif Okulu için arazi tahsisi konuşunda bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi. Mutaf, Kapuri İlkokuluna daha önce de iki kere geldiğini ve önümüzdeki aylarda Türk özel sektörü tarafından üstlenilen Okulun kreş binasının açılışı için yeniden geleceğini belirtti.

Merkez Ekvatorya Eyaleti Genel Eğitim ve Öğretim Bakanı Pefo ise konuşmasında TİKA’ya ve Türkiye’ye her türlü desteği vereceklerini, çünkü hem Kapuri İlkokuluna hem eğitim alanında diğer okullara Türkiye tarafından verilen desteği gördüklerini ve bunun teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti. Pefo, desteklerinden dolayı Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

             

Sonraki Haber

TİKA’dan Nijer’in Agadez Şehrinde İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az gelişmiş ülkeler arasında yer alan Nijer’de de Ramazan programlarına  hız kesmeden devam ediyor. 2022 Ramazan programları kapsamında, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman...