Haberler

06 Nisan 2023

TİKA, Güney Sudan’da Kadınların Meslek Edinmesine Desteğini Sürdürüyor

Güney Sudan’da kadınlara yönelik meslek edindirme projelerine devam eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), dezavantajlı kadınların terzilik ve sabun üretimi konularında eğitilebilmeleri amacıyla eğitim, çeşitli ekipman ve malzeme desteğinde bulundu.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen proje ile 50’si terzilik, 50’si ise sabun üretimi konularında toplamda 100 kadın eğitilmiş, projenin ikinci aşamasında eğitimlerini başarıyla tamamlayan 78 kadına ise terzilik ve sabun üretimi alanlarında başlangıç kitleri temin edilmişti.

Büyük ilgi gören projenin bu yıl da farklı kadın grupları ile tekrarlanması kararlaştırılarak, dezavantajlı kadınların terzilik ve sabun üretimi eğitimlerinde kullanılmak üzere, dikiş makineleri, haki, tetron ve Afrika’ya özgü kitenge kumaşları, kesim masaları, kara tahta ve tebeşir, çeşitli iğne-iplik, ütü, mezura, makas temin edildi. Sabun üretimine yönelik ise sodyum, sülfürik asit, sodyum hidroksit, bikarbonat, trifosfat ve klorür, renklendirici, formalin, parfüm gibi kimyasallar sağlanarak, depolama ve satış amaçlı 5’er ve 20’şer litrelik kaplar temin edildi. Yaklaşık 5 ay sürecek eğitim sonrasında, projenin ikinci aşamasında eğitimlerini başarıyla tamamlayanlara başlangıç kitleri verilecek.

Proje kapsamında düzenlenen açılış törenine Değişimci Kadınlar Derneği Müdürü Anna Tazita, T.C. Juba Ticaret Ataşesi Uğur Uzunay, BM Kadın Birimi (UN Women) Güney Sudan Temsilcisi Peterson Magoola ve T.C. Juba Büyükelçisi Erdem Mutaf katıldı.

Proje sayesinde Güney Sudanlı kadınlar kendi kendine yeter hale geldi

Konuşmasına Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür ederek başlayan Değişimci Kadınlar Derneği Müdürü Anna Tazita, TİKA projesi sayesinde Güney Sudanlı kadınların kendi kendine yeter hale gelerek meslek edindiklerini ifade etti. Geçtiğimiz yılki projenin ikinci ayağında Büyükelçi Mutaf ve TİKA’nın kendilerine projenin yenilenebileceği sözünü verdiğini hatırlatan Tazita, hâlihazırda gerçekleşen açılışla bu sözün tutulmasına şahit olduklarını vurgulayarak, verilen destek için teşekkür etti.

TİKA’yı kadınların kalkındırılmasına yönelik projelerinden dolayı tebrik ediyoruz

BM Kadın Birimi (UN Women) Güney Sudan Temsilcisi Peterson Magoola ise konuşmasında, TİKA’yı kadınların kalkındırılmasına yönelik projelerinden dolayı tebrik etti. TİKA’nın projesinden faydalanan kadınların finansman, pazarlama ve katma değer noktalarında BM Kadın Birimine başvurabileceklerini belirten Magoola, BM Kadın biriminin bu girişimci kadınları desteklemek üzere mali kurumlar ile buluşturabileceğini belirtti. Magoola, önümüzdeki süreçte TİKA ile kadınlara yönelik projelerde işbirliği yapmaktan mutluluk duyacaklarını da ekledi.

T.C. Juba Büyükelçisi Erdem Mutaf da, TİKA’nın ülkede kadınlara yönelik birçok proje gerçekleştirdiğini, geçtiğimiz yılki projenin sertifika törenine de katıldığını ve başarılı dezavantajlı kadınlara sertifikaları ile başlangıç kitlerini verdiğini söyledi. Türkiye’den TİKA, Türk Kızılayı ve Maarif Vakfı gibi birçok kurumun Güney Sudan’da farklı alanlarda faaliyet gösterdiğini ifade eden Büyükelçi, Merkez Ekvatorya Eyaleti dışında Doğu ve Batı Ekvatorya eyaletlerinde de aktif olduklarını, ayrıca Unity ve Jonglei eyaletlerini ziyaret ettiklerini söyledi. Açılış töreninin Türkiye açısından depremlerden dolayı zorlu bir döneme denk geldiğini vurgulayan Mutaf, projenin Türkiye olarak Güney Sudanlı dezavantajlı gruplar olan kadın ve çocuklara verdikleri önemin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Büyükelçi, önümüzdeki aylarda eğitim programından mezun olan kadınların sertifikalarının dağıtılacağı törene katılmayı dört gözle beklediğini ifade etti.  

Törende söz alan ve geçen yılki projeden yararlanan kadınlardan biri olan Salma Zubeir İsmail, önceden evde oturduğunu ve bir geliri olmadığını, ancak TİKA projesi sayesinde edindiği meslek sayesinde diktiği elbiseleri yaklaşık 9000 Güney Sudan Paunduna (yaklaşık 11 ABD Doları) satarak geçimini sağladığını belirtti. Salma Zubeir İsmail, bu yılki eğitime katılan kadınlara da zorlukların üstesinden gelerek eğitimlerinde ısrarcı olmaları tavsiyesinde bulundu.

Sonraki Haber

TİKA, Kırgızistan'da 2 Bin Kişilik İftar Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camisi'nde 2 bin kişilik iftar verdi. TİKA, Türkiye tarafından Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yaptırılan İmam Serahsi Camisi'nde iftar programı düzenledi. Programa T.C....