Haberler

24 Ağustos 2020

TİKA Güney Sudan’da Maske Üretimi İçin Atölye Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yeni tip Koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da ilk etapta 15 bin maske üretimi yapılacak bir dikiş atölyesi kurdu.

Afrika’nın en genç ülkesi Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da, TİKA , ST.Vincent Derneği’ne Kovid-19 ile mücadele ve kadın istihdamının desteklenmesi amacı ile iki sınıftan oluşan bir dikiş atölyesi kurdu. TİKA tarafından dikiş atölyesine 30 adet elektrikli dikiş makinesi ile 15 bin yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir maske üretiminde kullanılacak 2 bin metre kumaş desteğinde bulunuldu.

Dikiş atölyesi T.C. Cuba Büyükelçisi Tuğrul Biltekin, Güney Sudan Çalışma Bakanı James Hoth Mai, TİKA Cuba Program Koordinatör Yardımcısı Turgut Gazigil ve STK temsilcilerinin katıldığı törenle açıldı.

Törende konuşan büyükelçi Biltekin, “Bu dikiş atölyesi pandemi sürecinde yaptığımız yardımların son halkası. Pandemi sürecinin başında yakın ilişkiler içinde olduğumuz Güney Sudan hükümeti tarafından verilen ihtiyaç listesi doğrultusunda kısa ve uzun vadeli projeler yürütüyoruz. Bu dikiş atölyesi de kısa vadede pandemi ile mücadele açısından önemli olsa da, uzun vadede özellikle kadınların istihdamı yönünden önemli faydalar sağlayacaktır.” dedi.

Güney Sudan Çalışma Bakanı James Hoth Mai de TİKA tarafından kurulan dikiş atölyesinin kadın istihdamı için önemli bir adım olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin özellikle Kovid-19 ile mücadelede verdiği desteklerden ötürü duydukları memnuniyeti belirtti.

Sonraki Haber

Mozambik’te Tarih Araştırmalarına TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Mozambik’te bulunan en önemli tarihi eserlerden biri olan Maputo Kalesi bünyesindeki “Yorum ve Kaynak Merkezi”ni donattı. Başkent Maputo’da bulunan Maputo Kalesi Mozambik’in önemli tarihi değerlerinden biri. Eduardo Mondlane...