Haberler

27 Haziran 2022

TİKA, Gürcistan’da Süt Ürünleri Üretimine Destek Veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nde yaşayan, süt ve süt ürünleri üretimi yapan dar gelirli çiftçilere yerli üretim süt makinesi temin edildi.

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Şuahevi ilçesinin en önemli geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturuyor. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile sert iklim koşulları altında gerçekleştirilen süt ve süt ürünleri üretiminin artırılması amacıyla dar gelirli elli çiftçi aileye yerli üretim süt makinesi temin edildi.

T.C. Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, Şuahevi Belediye Başkan Yardımcısı Guram Zoidze ve TİKA Tiflis Koordinatörü Tuba Özütok’un katıldığı makine dağıtım töreninde Gürcü yetkililer ve çiftçiler Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. Törende konuşan Batum Başkonsolosu Yılmaz; Türkiye’nin her zaman Gürcistan’ın yanında olduğunu belirterek, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde TİKA’nın faaliyetlerinin oldukça önemli olduğunu söyledi.

Programın ardından açıklamalarda bulunan Tiflis TİKA Koordinatörü Tuba Özütok; “TİKA olarak Gürcistan’da tarım ve hayvancılık sektörlerinde birçok proje gerçekleştirdik. Bu projeler ile tarımsal istihdamı ve hane gelirlerini artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Türkistan’daki Üniversite Öğrencilerine Anatomi Laboratuvarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kazakistan Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Tıp Fakültesine anatomi laboratuvarı kurdu. 31 Ekim 1992'de Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi'nde Ankara'da imzalanan anlaşmayla kurulan Hoca Ahmet...