Haberler

05 Ağustos 2015

TİKA Gürcistan’ın Lomanauri Köyünün Temiz Su İhtiyacını Karşıladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Gürcistan temaslarının üçüncü gününde, Gürcistan'ın Batum şehri yakınlarındaki Lomanauri köyüne içme suyu sağlayacak projenin açılışını gerçekleştirdi.

Gürcistan temaslarının üçüncü gününe Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan’ı ziyaret ederek başlayan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet görüşmenin ardından, Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze tarafından kabul edildi. 

Batum’da bulunan Acara Özerk Cumhuriyeti başkanlık binasında düzenlenen toplantıda konuşan Khabadze, TİKA'nın Acara bölgesinde son yıllarda gerçekleştirdiği projelerin yerel halk için büyük önem taşıdığını dile getirerek, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’a teşekkür etti. Khabadze, TİKA'yla gelecekte de memnuniyetle işbirliğine devam edeceklerini söyledi. Archil Khabadze, daha sonra TİKA Başkanı Çam'a Batum ve tüm Acara bölgesinde bulunan eski hasar görmüş yapılar konusunda bilgi verdi.

TİKA Başkanı Çam da Khabadze'ye TİKA'nın yurtdışındaki faaliyetler hakkında bilgi verdi. Son yıllarda TİKA'nın faaliyetlerinin artığını dile getiren TİKA Başkanı Çam, "Gürcistan dahil çeşitli ülkelerde yılda yaklaşık 2 bin proje gerçekleştirdik" diye konuştu. TİKA Başkanı Çam, talep edildiği sürece sosyal ve ekonomik sorunların giderilmesi konusunda Acara Özek Cumhuriyeti'ne destek vereceklerini söyledi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan TİKA Başkanı Çam, pek çok alanda iki komşu devlet olarak ortak projeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, ekonomi başta olmak üzere sağlık, tarımsal kalkınma ve sosyal hayatın altyapısının güçlendirilmesi gibi pekçok alanda projeler gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Khabadze ise 2012 yılında işbaşına gelmelerinin ardından TİKA ile aktif işbirliği içinde olduklarını vurguladı. Khabadze, Batum'da TİKA tarafından yapılacak Enfeksiyon Hastanesi projesinin kısa sürede biteceğini ve inşaat çalışmalarına bu yıl sonu veya gelecek yılın başında başlanacağını kaydetti. 

Toplantının ardından Batum Orta Camisini ziyaret eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, daha sonra Archil Khabadze'nin onuruna verdikleri yemeğe katıldı. Yemeğin ardından TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, Gürcistan'ın Batum şehri yakınlarındaki Lomanauri köyüne içme suyu sağlayacak projenin açılışını gerçekleştirdi. TİKA tarafından inşa edilen 40 tonluk su deposuyla Lomanauri'nin temiz su ihtiyacı karşılanacak. Projeyle köyün girişinde bulunan camiye çeşme de yaptırıldı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, açılışta yaptığı konuşmada yürüttükleri projelerin yardımdan ziyade iki dost ülke arasında imkan paylaşımı olarak görülmesi gerektiğini söyledi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, yüksek rakımı ve bozuk yolları sebebiyle ulaşım sıkıntısı çekilen köyün yollarının düzeltilmesi konusunda da yardımcı olma sözü verdi. Açılışta, Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam TİKA Tiflis Koordinatörü Mustafa Korkmaz, TİKA yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Sonraki Haber

TİKA Afgan Kadınlara Kuran Kursu İnşa Ediyor

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından açılacak kadınlara yönelik Kuran kursunun temeli törenle atıldı. Kursun temel atma törenine TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, Belh İktisat Müdürü Abdurrahman Samadi, Belh...