Haberler

04 Ağustos 2017

TİKA Hartum Ebe Eğitimi Merkezi’nde 50 Ebe Adayı Öğrencinin Obstetrik Eğitimi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından destek verilen TİKA Hartum Ebe Eğitim Merkezi’nde eğitim alan 50 Ebe adayı öğrencinin Obstetrik Eğitimi tamamlandı. Eğitim programlarını tamamlayan ebe adayı öğrencilere sertifikaları takdim edildi.

Sudan dünyada anne ve çocuk ölümlerinin en fazla görüldüğü ülkelerden bir konumunda yer alıyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Sudan Sağlık Alt Yapısının güçlendirilmesine yönelik eğitim projeleri tüm hızıyla devam ediyor. Hartum Mesleki Eğitim Merkezi’nden seçilen 11 başarılı Ebe adayı son sınıf öğrencisinin Hartum Yunus Emre Kültür Merkezinde Türkçe eğitimleri devam ediyor.

Ebe adayı son sınıf öğrencisi Sudanlı öğrenciler Ekim ayı başında Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde uygulamalı ebe eğitimlerine başlamaları planlanıyor. Söz konusu üniversite heyetinin 2016 yılı sonunda Hartumda yapmış oldukları temaslar çerçevesinde TİKA ve Samsun 19 Mayıs Üniveristesi arasında imzalanan protokol kapsamında Sudan tarafından ön incelemelerde bulunmak üzere Dr. İsmail Busara başkanlığında 4 kişiden oluşan Sudan Sağlık Bilimleri Akademisi heyeti TİKA ve 19 Mayıs Üniversitesi Rekrörlüğünü ziyaret ettiler.  

Öte yandan yine TİKA organizasyonu ile Uluslararası Doktorlar Birliği AID üyesi 4 uzman hekim ve 1 ebe den oluşan Obstetrik heyeti Hartum Ebe  Eğitim Merkezinde 4 gün süre ile toplam 50 Ebe adayı öğrenciye uygulamalı eğitim verdi. Tamamlanan eğitimlerin ardından düzenlenen sertifika törenine çok sayıda basın mensubu ve Sudanlı davetli iştirak etti.

Sertifika töreninde konuşan Sudan Sağlık Bilimleri Akademisi Başkanı Dr. İsmail Busara, Dış İlişkiler Daire Başkanı Defaallah Mohammed ve Akademi öğretim üyesi ve Ebe Eğitim Merkezi Müdürü Tarık Ali Saad Sudan sağlık alt yapısına vermiş olduğu destekten dolayı TİKA’ya şükranlarını ilettiler. 

Sonraki Haber

Komorlu İtfaiyecilere Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Komorlar Birliği’ne yönelik eğitim ve tecrübe paylaşımı kapsamında Komorlar Sivil Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün itfaiye personeline Türkiye’de eğitim programı düzenlendi. TİKA, Komorlar’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu...