Haberler

23 Haziran 2017

TİKA Hazır Kampında Dikiş Atölyesi Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Musul'un doğusunda yer alan 2014 yılında kurulan, yaklaşık 37.000 sığınmacıyı barındıran Hazır Kampına dikiş atölyesi açtı.

Terör örgütü DEAŞ mağduru kadınların rehabilitasyonu amacıyla 100 dikiş makinası ve gerekli tüm malzemelerin bulunduğu dikiş atölyesi, Musul'un doğusundaki güvenli bölgede kurulan Hazır Çadır Kampı'nda resmi törenle açıldı. Atölyenin açılış törenine, TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, Türk Kızılayı Irak Delegasyonu, Irak Kızılay’ı, basın mensupları ve çok sayıda kamp sakini sığınmacı kadın katıldı. Törenin ardından TİKA Başkan Danışmanı Kolabaş, "Bu proje, çadır kamplarda büyük sıkıntılar çekip zor bir süreçten geçen kadınların istihdam edilmesi için hayata geçirilen bir projedir." dedi.

Dikiş atölyesinde kadınların öncelikle eğitim alacağını dile getiren Kolabaş, "İlk etapta 100 sığınmacı kadın atölyede çalışacak. Kendi diktikleri elbiseleri satmaları halinde, bu projenin ciddi bir istihdam kaynağı olacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.Türkiye Erbil Başkonsolosu İnam da TİKA'nın sığınmacı kadınlara yönelik daha önce Kerkük'ün Yahyava ve Altunköprü'deki çadır kamplarında dikiş atölyesi açtığını hatırlattı. Hazır Çadır Kampı'nda da aynı projenin uygulanmasından memnuniyet duyduğunu dile getiren İnam, "Gerçekten önemli bir proje çünkü göçmen statüsüne düşen kardeşlerimizin ihtiyaçları sadece insani değil bilakis sosyal talepleri de söz konusu." diye konuştu.

TİKA'nın açmış olduğu dikiş atölyesinin kursiyerlerinden Hasibe Ahmed adındaki sığınmacı kadın ise terör örgütü DEAŞ, Musul'u ele geçirmeden önce terzilik yaparak geçimini sağladığını belirtti. Ahmed, Türkiye tarafından kurulan dikiş atölyesi sayesinde eskisi gibi tekrar ailesinin ekonomisine katkı sağlayacağı için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Ayrıca, TİKA söz konusu atölyenin açılışından sonra sığınmacı kadınların kişisel ihtiyaçlarını da düşünerek muhtelif hijyen malzemelerinden oluşan bin adet hijyen seti dağıttı.

Sonraki Haber

TİKA Polonyalı Müslümanların Yanında

Polonya’da bulunan Müslümanlara her türlü desteği sağlayan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), onları Ramazanda da yalnız bırakmadı. Polonya’da bulunan Müslümanları yalnız bırakmayan TİKA, ramazan ayında iftar programları düzenleyerek Müslümanları bir araya getirdi. Polonya Müftülüğü...