Haberler

25 Aralık 2013

TİKA Heyetinden Gine'ye Çalışma Ziyareti

TİKA Heyetinden Gine'ye Çalışma Ziyareti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı koordinasyonunda çeşitli kurumların temsilcilerinden oluşan bir heyet Gine Cumhuriyeti’ne bir çalışma ziyaretinde bulundu.

Geçtiğimiz Nisan ayında Ankara’da düzenlenen Türkiye Gine Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komisyonu 2. Dönem Toplantısı kapsamında Gine Uluslararası İşbirliği Bakanı Sano’nun başkanlık ettiği Gine Heyeti Türkiye’ye bir resmi ziyaret gerçekleştirmişti. Gine Uluslararası İşbirliği Bakanı Sano, Gine Hükümeti adına Türkiye’den birçok teknik yardım ve işbirliği talebinde bulunmuştu.

TİKA koordinasyonundaki heyet Gine’nin çeşitli kurumlarından yapılan işbirliği taleplerini yerinde incelemek ve işbirliği imkânlarını geliştirmek üzere Gine’de çeşitli resmi kurumlara ziyaretler gerçekleştirdi. Söz konusu ziyaretler kapsamında başta Gine Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, Çevre Su ve Orman Bakanlığı, Konakri Valiliği, Tarım Bakanlığı, Şehircilik İmar ve İskân Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Bakanlığı’nda görüşmelerde bulunuldu.

Türkiye Konakri Büyükelçiliği tarafından düzenlenen ziyaret programı çerçevesinde yapılan temaslara Türkiye Konakri Büyükelçisi Vehbi Esgel Etensel de eşlik etti. Ülkedeki uluslararası maden firmalarının maden arama ve çalışmaları sırasında neden oldukları toprak, hava, su ve bitki örtüsü üzerindeki etkisini tespit etmek üzere Gine Çevre Su ve Orman Bakanlığı’na bağlı ulusal çevre ajansı laboratuvarının modern standartlarda çalışma koşullarına kavuşturulması için Türkiye’ye yapılan yardım talebi yerinde incelendi.

Ayrıca Gine Çevre Su ve Orman Bakanlığı’nın ormanların korunması ve fidanlıkların ıslahı konusunda yaptıkları işbirliği talepleri de yerinde değerlendirildi. Öte yandan, Gine’nin başkenti Konakri’de artan belediyecilik ihtiyaçlarının karşılanması için şehirde bir büyükşehir belediyesinin kurulması çalışmaları devam ediyor. Yeni kurulacak büyükşehir belediyesinin Türkiye’den tecrübeli bir büyükşehir belediyesi ile kardeş belediye olma talebi ve diğer işbirliği talepleri de değerlendirildi.

Gine Kalkınma Ajansı’nın TİKA’dan ofis, bilgisayar malzemesi ve uzmanlarına eğitim talebi de TİKA yetkilileri tarafından değerlendirmeye alındı. Söz konusu çalışma ziyaretinde Türkiye ve Gine arasındaki işbirliğinin ve ilişkilerin daha iyi bir boyuta taşınması hedeflendi. Gineli yetkililer görüşmelerde iki ülke arasında işbirliklerinin giderek artması temennisinde bulundular.

Sonraki Haber

Moritanyalı Doktorlara Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Moritanya ile sağlık alanında ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında  Moritanya Sağlık Bakanlığı’nda görevli 9 kişilik doktor heyetine Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eğitim verildi. TİKA Moritanya’da sağlık...