Haberler

04 Mart 2014

TİKA Heyetinden Somaliland'a İnceleme Ziyareti

Somaliland’ın başkenti Hargeisa’da yapımına başlanacak olan Mesleki Eğitim Merkezi ve diğer projeleri yerinde görmek amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı heyeti tarafından Somaliland’a inceleme ziyareti gerçekleştirildi.

Somaliland ziyareti kapsamında çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüşmelerde bulunan TİKA heyeti, Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, Somaliland Milli Eğitim Bakanı Zamzam Abdi Adan ve üst düzey yetkililerle TİKA projeleri hakkında görüş alışverişinde bulundular. Somaliland Milli Eğitim Bakanı Adan, TİKA’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek hükümetleri adına her türlü desteği vereceklerini söyledi. Somaliland Milli Eğitim Bakanı Adan, Türkiye’nin desteklerinden ve yanlarında olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Heyet, görüşmelerin ardından Somaliland’da gerçekleştirilen TİKA projelerinin saha incelemelerini yaptılar. Saha incelemeleri kapsamında tamamlanmış projelerin tetkikleri yapıldı. İncelemeler sonunda TİKA heyeti ve Somaliland yetkilileri karşılıklı duyulan memnuniyeti dile getirdiler.

Cibuti Türkiye Büyükelçisi Hasan Yavuz ise TİKA’nın gerçekleştireceği projeleri yerinde görmekten ve tetkik etmekten dolayı mutluluk duyduğu ifade etti. Cibuti Türkiye Büyükelçisi Yavuz, Türkiye’ye gösterilen teveccühten son derece memnun kaldığını belirterek, TİKA’nın Somaliland’daki çalışmalarının artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat ise, TİKA’nın Somaliland’a desteklerinin bugün olduğu gibi bundan sonrada artarak devam edeceğini ve karşılıklı ilişkilerin olumlu yönde ilerleyeceğini söyledi. TİKA Başkan Yardımcısı Polat, Hargeisa’da iki yetimhanenin inşaatı ile Etyopya sınırındaki bir bölgede su kuyusu açma çalışmalarına başlandığını ifade etti.

Sonraki Haber

Ortak Tarihin İzinde Karabağ Kültürel Etkileşim Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Bakü Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan Bolvadin yöresinde yapılan ilk aşama saha araştırmalarıyla birinci aşaması tamamlanan Dağlık Karabağ ve Afyonkarahisar Bolvadin ve Karabağ Köyleri Kültürel Etkileşim Projesi devam ediyor. TİKA tarafından...