Haberler

19 Ağustos 2015

TİKA Kabil’de Terör Mağduru 500 Aileye Yardım Elini Uzattı

Kabil’de gerçekleşen patlamalarda mağdur olan 500 aileye gıda paketlerinden oluşan 50 tonluk acil insani yardım malzemesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından ulaştırıldı.

Meydana gelen patlamalardan etkilenen halka acil insani yardım faaliyetleri kapsamında, 500 ailenin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yiyecek malzemesinden oluşan 500 yardım paketi Afganistan Cumhurbaşkanlığınca kurulan yardım komitesi kapsamında görevlendirilen Afganistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Sağlık Bakanı Sayın Nesrin Uryahil’e resmi törenle teslim edildi.

En kapsamlı ayni yardımı yapan ilk kurum TİKA oldu.

Teslim töreninde konuşma yapan Afganistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Sağlık Bakanı Sayın Nesrin Uryahil dost ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin Afganistan halkını hiçbir zaman yalnız bırakmadığını, uzun zamandan beri yardımlarını devam ettirdiğini ve bugün yapılan yardımla mevcut dostluk ve kardeşlik bağlarının birkez daha güçlendirildiğini vurguladı. Bakan Uryahel; Türkiye'nin Kabil'deki son terör olayları mağdurlarına yardım eden ilk ülke olduğunu dile getirerek,   "Türk halkına teşekkür ediyorum, Türkiye hep bize zor günlerimizde destek verdi ve hala veriyor. Bu yardımlar, son terör olaylarında evleri yıkılan ve her şeyini kaybeden aileler için dünyalar kadar önemli" diye konuştu.

TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin yaptığı konuşmada, Afganistan ve Türkiye’nin iki kardeş ülke olduğunu, Afgan kardeşlerini hem mutlu hem de acı günlerinde yalnız bırakmayacağını ve eskiden olduğu gibi her zaman Afgan kardeşlerinin yanında duracağını belirtti. Şahin, TİKA'dan son terör olayların mağdur ailelerine yardım için destek istendiğini,  bu kapsamda yüzlerce aileye birkaç ay yetecek kadar gıda yardımında bulunulduğunu belirtti.    

Afganistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İdarei Umur Başkanlığı ve İstatistik Komitesi Başkanlığı mensuplarının katılımıyla yardımlar aynı gün hak sahibi ailelere ulaştırılmaya başlandı. 

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam Y20 Zirvesi’nde Gençlerle Buluştu

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, 16 – 21 Ağustos 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Youth 20 (Y20) Gençlik Zirvesi’nin ikinci gününde G20 üyesi ülkelerden gelen genç delegelere Türk tipi kalkınma yardımı modelini ve yardımların dünya barışına...