Haberler

15 Mayıs 2016

TİKA Karadağ’da Eğitime Destek Veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ'ın Tivat şehrindeki Mladost Karma Meslek Lisesi’nde kurulan iki bilgisayar sınıfı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Karadağ’da eğitimin altyapısının iyileştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA, Tivat şehrinin en büyük lise konumundaki Mladost Karma Meslek Lisesi’ne iki bilgisayar sınıfı kurdu. Söz konusu bilgisayar sınıflarının açılışı sebebiyle düzenlenen törene, Türkiye Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Tivat Belediye Meclis Başkanı İvan Novosel ve TİKA yetkilileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan  T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve dostluk bağlarının geliştirilmesinin önemine vurgu yaparak, TİKA ve benzeri kurumlarımızın bu konuda çok önemli bir katkı sağladıklarını belirtti. Açılışını gerçekleştirdikleri proje ile Tivat Mladost Meslek Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilere daha iyi ve daha modern şartlarda eğitim imkânı sağlanacağını kaydeden Büyükelçi Galip, projenin gerçekleştirilmesinde katkı sunan herkese teşekkür etti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Mustafa Yazıcı ise, 2007 yılından bu yana Karadağ genelinde eğitim altyapısının geliştirilmesine yönelik olarak okul ve anaokulu inşaatları, donanım destekleri, modern bilgisayar sınıfların kurulması gibi pek çok eğitim projesinin TİKA tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, en önemli yatırım olarak gördükleri eğitim altyapısı büyük önem verdiklerini kaydetti. 2015 yılında ise Karadağ’da modern ve teknolojik eğitim altyapısının geliştirilmesi konusunda Bar, Podgoritsa ve Kolaşin’deki okullarda da bilgisayarlı eğitim sınıfları kurduklarını belirten Koordinatör Yazıcı, Karadağ’daki tüm şehirlerde eğitim projelerine destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

Törende söz alan Tivat Belediye Meclis Başkanı İvan Novosel de, söz konusu projenin Tivat’ta gerçekleştirilmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, Tivat Belediyesi ve Karadağ vatandaşları adına tüm alanlarda sunduğu desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Projenin gerçekleştirildiği Tivat Mladost Meslek Lisesi'nde hali hazırda 600 öğrenci öğrenim görüyor.

Sonraki Haber

1944 Sürgününü Yaşayan Ahıskalı Türkler Vatan Toprağını Ziyaret Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle 1944 yılında Gürcistan’ın Ahıska Bölgesi’nden Kırgızistan’a sürgün edilen Ahıskalı Türkler vatan toprağını 72 yıl aradan sonra tekrar gördü. Sürgünü yaşayan ve bugün yaşı 70’in üzerinde olan dedeler...