Haberler

25 Kasım 2016

TİKA Katkılarıyla İstanbul ve Kabil Belediyeleri Arasında İşbirliği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birikim ve tecrübesinin Kabil Belediyesi’ne aktarılması amacıyla; Kabil Belediye Başkanı Abdullah Habibzai başkanlığındaki heyet Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda İstanbul’da çalışma ziyaretinde bulundu.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Afganistan genelinde birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA’nın koordinasyonunda Kabil Belediye Başkanı Abdullah Habibzai başkanlığındaki heyet İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birikim ve tecrübesinin Kabil Belediyesi’ne aktarılması amacıyla İstanbul’a gelerek bir takım çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Program çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Birinci Yardımcısı Ahmet Selamat ve Dış Yardımlar Koordinatörü İbrahim Hakkı ile görüşme yapan Afgan heyet; Türkiye ile Afganistan arasındaki dostluk ilişkilerinin tarihçesinden bahsederek, iki ülke arasındaki kültürel bağları vurguladı.

Görüşmede Türkiye Cumhuriyeti’nin Afganistan’a yaptığı yardımların ikili ilişkilere katkısının öneminden hareketle, teknik destek, iki belediyenin kardeş olması, Kabil’de büyük bir caddenin İstanbul Caddesine dönüştürülmesi, kanalizasyon sisteminin ve diğer altyapıların kurulması, toplu ulaşımın desteklenmesi ve belediye eliyle toplu konut projelerine başlanması gibi konularda somut taleplerde bulundular.

Yapılan görüşmede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından teknik bir heyetin en kısa zamanda Kabil’e göndereceği Afgan heyete ifade edildi. Afgan heyet İstanbul’da, altyapı tesislerini, tarihi mekânları, şehir ulaşım sistemini, atık toplama ve yönetim sistemini ve bazı konut projelerini yerinde ziyaret ederek incelemeler yaptı.

Sonraki Haber

Ekvator’daki Çevre Projesi’ne TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ekvator’un Guayaquil şehrindeki koruma altındaki deniz sahalarının temizlenmesi ve iyileştirilmesi projesine 200 bin dolarlık katkı sağlayacak. TİKA, Ekvator’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye’nin veren...