Haberler

13 Kasım 2023

TİKA, Kenya’da Toplumsal Kalkınmayı Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Ahadi Kenya Derneği ile iş birliğinde Kenya’da kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla kadın ve gençler yararına faaliyetler sürdüren yardımlaşma gruplarına un öğütme makinesi temin edildi.

Kiambu eyaletine bağlı Thika şehrinde bulunan 4 kadın ve 3 genç yardımlaşma grubuna saatte 270 kilogram un üretme kapasitesine sahip elektirk ve mazotla çalışan yedi adet un öğütme makinası tedarik edildi. Un öğütme makineleriyle birlikte yerel halka sıvı ve katı gıdaları taşımak için musluklu ve kapaklı kovalar da dağıtıldı.

Kenya’daki Yardımlaşma Grupları (SHGs), kırsal alanlarda imece benzeri yardımlaşma kültürünün dönüşerek Kenya devletinin toplumsal kalkınmayı hızlandırmak adına kullandığı en önemli araçlardan biri konumunda.

Kırsal alanlarda imece usulü yardımlaşma kültürünü yaşatan 7 yardımlaşma grubuna verilen bu destekle çoğunlukla mısır üreticisi olan yerel halkın temel gıda maddesi mısır ununa daha ucuz ulaşabilmesi ve bu grupların da gelirinin artırılması hedefleniyor.

Proje teslim törenine Kenya Dışişleri Bakanı ve aynı zamanda Başbakanlık görevini üstelenen Musalia Mudavadi’nin eşi Tessie Musalia Mudavadi de katıldı.

Mudavadi törende yaptığı konuşmada; değirmenlerle aşağıdan yukarıya dönüşümün sağlanabileceğini ifade ederek, Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Kikuyu kabilesi mensuplarının yaşadığı şehirde TİKA Koordinatörü Yasemin Cansuz Kurt için kabileye sembolik kabul töreni yapıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Cezayir’de “El Yazması Eser Ve Belgelerin Tespit, Tasnif Ve Korunması” Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Cezayir İslam ve Medeniyet Araştırmaları Merkezi işbirliğinde; Cezayir genelindeki cami, zaviye ve evlerde bulunan Osmanlı dönemine ait el yazmalarının tespiti, tasnifi, tamiri ve dijital ortama aktarılması için...