Haberler

26 Nisan 2022

TİKA, Kırgızistan’da 3000 Aileye Gıda Desteğinde Bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 2022 Ramazan programları kapsamında Kırgız Cumhuriyeti Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanlığı, Kırgız Kızılayı ve Sivil Toplum Kuruluşları ile iş birliğinde Kırgızistan’ın dört bir tarafında 3000 aileye gıda desteğinde bulundu.

TİKA, Kırgızistan’ın tüm bölgelerinde Ramazan programları çerçevesinde içinde hurma, makarna, sıvı yağ, un, pirinç, çay ve şeker gibi temel gıda maddelerinin bulunduğu 3000 gıda kolisini Kırgız Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, Kırgız Kızılayı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.

K.C. Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanı Kudaybergen Bazarbayev, TİKA’nın Ramazan faaliyetleriyle ilgili verdiği demeçte, Türkiye’ye anlamlı desteklerinden dolayı müteşekkir olduklarını belirterek, TİKA ile bu sene Kırgızistan’ın tüm bölgelerinde ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı götürdüklerini ifade etti.

Kırgız Kızılayı Stratejik Kalkınma ve Dış İlişkiler Danışmanı Marat Kaçkınbekov ise, geçen sene olduğu gibi bu sene de TİKA ile Ramazan ayı gıda desteği projesinde iş birliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını kaydederek, TİKA’ya müteşekkir olduklarını belirtti.

TİKA, Kırgızistan Ahıskalı Türkler Derneği, Uygur İttifak Derneği, Görme ve İşitme Engelliler Derneği, Ruka v Ruke Otizm Derneği, Umut Nadejda Çocuk Rehabilitasyon Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak Kırgızistan’da da Ramazan sevincini çoğaltmayı hedefledi.

Kırgız halkının temsilcileri olan Milletvekilleri aracılığıyla da bölgelerdeki ailelere ulaşan TİKA, Talas’ta Milletvekili Dastan Cumabekov, Çüy’de Dunganlar Derneği ve Milletvekili Karim Hanceza, Batken’in Leylek bölgesinde Milletvekili Mirgül Temirbayeva ile iş birliğinde yüzlerce aileyle Ramazan bereketini paylaştı.

 

Sonraki Haber

TİKA’nın İftar Sofrası Gambiya’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Başkent Banjul’a 56 km uzaklıktaki Gunjur köyünde bulunan camide 250 kişiye iftar yemeği düzenledi. TİKA, Gambiya 2022 Ramazan programları kapsamında Gunjur köyünde bulunan ve Gambiya Müslümanları için özel...