Haberler

26 Nisan 2022

TİKA Kırgızistan’da İki Bin Kişilik İftar Programı Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 2022 Ramazan programları kapsamında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından inşa edilen İmam Serahsi Camii’nde iki bin kişilik iftar verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta ve T.C. Din Hizmetleri Müşaviri Mürsel Öztürk’ün katıldığı iftar programında Kuran-ı Kerim tilaveti ve sofra duası yapıldı.

T.C. Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan konuşmasında, Ramazan ayının sonlarına doğru yaklaşmanın hüznünü yaşarken Türkiye olarak TİKA ve Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla Kırgızistan’da Ramazan boyunca yaklaşık 6 bin paket gıda desteğinde bulunmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Doğan, iftar vesilesiyle Kırgız halkıyla bir araya gelmekten dolayı memnuniyetini belirterek, organizasyonu düzenleyen TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta ise, TİKA olarak dünyanın dört bir tarafında olduğu gibi dost ve kardeş Kırgızistan’da da Ramazan ayında hem gıda desteği hem de iftar programları düzenlediklerini, bu vesileyle Türkiye ve Kırgızistan arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirdiklerini kaydetti. Osman Usta, Bişkek’in en güzel camilerinden birinde iftar programı düzenledikleri için mutlu olduklarını ifade etti.

TİKA, Ramazan programları çerçevesinde içinde hurma, makarna, sıvı yağ, un, pirinç, çay ve şeker gibi temel gıda maddelerinin bulunduğu 3000 koli yardım malzemesini Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, Kırgız Kızılayı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğinde ülkenin tüm bölgelerinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.

Sonraki Haber

TİKA Afganistan’daki Türkoloji Bölümü Öğrencilerini İftar Sofrasında Buluşturdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 2022 Ramazan programları kapsamında Kabil Eğitim Öğretim Üniversitesi ve Kabil Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencilerini iftar sofrasında buluşturdu. TİKA, 2022 Ramazan programları kapsamında Pervan ilinde bulunan 100 öğrencinin...