Haberler

25 Nisan 2020

TİKA Kırgızistan’ın Oş Şehrinde Çocuk Oyun Parkı ve Açık Hava Spor Aletleri Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), sadece Koronavirüsün konuşulduğu bu günlerde normal yaşama dair farklı bir projeye imza attı.  2019 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kırgızistan’ın güneyinde bulunan Oş şehrinin merkezindeki Toktogul Satılganov Belediye Parkına çocuk oyun parkı ve açık hava spor aletleri kuruldu.

Oyun çağındaki 3-12 yaş arası çocuklar için Türkiye’den getirilen salıncaklar, zıpzıp oyuncaklar, atlıkarınca, dönence ve kombine oyun grupları, parkın içindeki 640 m2 alana kuruldu. Ayrıca yetişkinler için 300 m2 alana 10 çeşit açık hava spor aleti kuruldu. Oyun gruplarında çocukların sağlığı için zararsız ve yaralanmalara karşı güvenlik sağlayan sertifikalı ürünler tercih edildi. Bununla birlikte, oyun alanlarının içi kauçuk zeminlerle döşendi ve etrafına kaldırım taşları ve banklar yerleştirildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. Yılı etkinlikleri kapsamında açılması plananlanan ancak Koronavirüs salgınınından dolayı açılışı ertelenen park, zamanında tamamlanarak Oş Şehir Belediyesine teslim edildi.

Oş Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşov, oyun parkı ve spor aletleri kurulan alanlarda incelemelerde bulundu, spor aletlerini bizzat kullandı ve kurulan oyun ve spor aletlerinden memnuniyetini dile getirerek Türkiye’ye teşekkür etti. Açık hava spor aletleri sayısının çoğaltılmasının insanların sağlığı için çok önemli olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı, söz konusu alanların karantina sonrası halkın kullanımına açılacacağını bildirdi.

Oş Şehri Güzelleştirme ve Yeşillendirme Kurumunun basın sekreteri Azamat Sovetbek uulu, böylesine kapsamlı açık hava spor aletleri ve oyun grupları Oş şehrinde  ilk defa kurulmaktadır. Ayrıca kurulum işlerinin Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde karantina şartlarına uygun olarak yürütüldüğüne de dikkat çekti ve bu desteği sağlayan Türkiye halkına, TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından 2016 yılında Oş’ta bulunan Atatürk Parkına çocuk oyun parkı ile şehrin bazı bölgelerine spor aletleri kurulmuştu. Ayrıca 2012 yılında Oş’ta bir okul ve hastane inşa edilmişti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Filistin'e Kovid 19'la mücadelede destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Filistin'e dezenfektan ve temizlik malzemeleri yardımında bulundu. Ramallah'taki Filistin Sağlık Bakanlığı binasında düzenlenen yardım teslim töreninde, Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle ve TİKA Filistin Koordinatörü Ahmet...