Haberler

14 Kasım 2013

TİKA, Kırgızistan'da Köylerin İçme Suyu Sorununu Çözüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından Kırgızistan’ın kuzeyindeki Issık Göl eyaletine bağlı 3 binden fazla kişinin yaşadığı ve Sosyetler Birliği zamanından kalan ve kullanılamaz halde olan su dağıtım sisteminin bulunduğu Tepke ve Kurbu köylerinin sağlıklı içme suyu ihtiyacını karşılayacak proje tamamlanarak hizmete açıldı.

TİKA Kırgızistan’da gerçekleştirdiği su projeleri ile Kırgızistan’daki köylerin sağlıklı içme suyu ihtiyacının karşılanmasına büyük katkılar sağlıyor. Bu çerçevede TİKA Kırgızistan’ın kuzeyindeki Issık Göl eyaletine bağlı 3 binden fazla kişinin yaşadığı ve Sosyetler Birliği zamanından kalan ve kullanılamaz halde olan su dağıtım sisteminin bulunduğu Tepke ve Kurbu köylerinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak projeyi tamamladı. TİKA ve bölge halkının işbirliğinde tamamlanan su ihtiyacını karşılayacak projenin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Törene, Türkiye Bişkek Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı İlham Atuş, Ticaret Müşaviri Çağatay Özden, 3.Katip Merve Atuş, TİKA Bişkek Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Hakan Ergün, Kırgızistan Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Türkiye Bişkek Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Atuş törende yaptığı konuşmada, iki kardeş ve dost ülke arasındaki yıllara dayanan kardeşlik bağının yapılan bu tür yardımlar ile daha da güçlendiğini belirtti. ‘Su gibi aziz ol’ atasözünde ifade edilen aziz olma ifadesinin bu güzel köylerde yaşayan insanlarda nümayan olduğunu görmekten duyduğu mutluluğu ifade eden Türkiye
Bişkek Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Atuş, yaptığı yardımlardan ötürü TİKA’ ya teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından söz konusu projenin açılışı törene katılan Türk ve Kırgız yetkililer tarafından yapıldı. Proje kapsamında 1.5 kilometrelik ishale hattı yenilenmiş, 25 tonluk bir su deposu konulmuş ve 2 adet derin kuyu temizlenerek su verimliliği ve kalitesi arttırıldı. Ayrıca Tepke köyünde bulunan 750 metreküp kullanılamaz halde bulunan büyük bir su deposu temizlendi. İçme suyunun basıncının artması ve sürekliliğinin sağlanmasının ardından Kurbu köyündeki bütün evlerin, Tepke Köyünde evlerin yüzde 80’inin içine kadar su bağlantısı sağlandı. Ayrıca kolonkalar çalışır hale getirilerek su bağlantısı olmayan evlerinde su ihtiyacı karşılandı.

Sonraki Haber

Arnavutluk Müslüman Komitesi Yöneticileri ve Müftülerinin Türkiye Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğinde hazırlanan program kapsamında Arnavutluk Müslüman Komitesi yöneticileri ve müftüleri Ankara ve Konya’da resmi kurumlara ve dini mekânlara ziyaretlerde bulundu.  Arnavutluk Müslüman Komitesi Başkan Yardımcısı...