Haberler

27 Ekim 2023

TİKA, KKTC’de "100. Yıl Teknoloji Odası" Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lefkoşa’da bulunan Alayköy İlkokulu’nda yaptırılan “100. Yıl Teknoloji Odası” törenle hizmete açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında TİKA katkılarıyla Alayköy İlkokulunda teknoloji odası açıldı. Robotik kodlama eğitimlerinin verileceği “Alayköy İlkokulu 100.Yıl Teknoloji Odası” için düzenlenen açılış törenine, T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu da katıldı.  Bunun yanı sıra, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı, Gönyeli-Alayköy Belediyesi Asbaşkanı İsmail Kofalı, TİKA Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, Alayköy İlkokulu İdaresi ve okuldaki öğrenciler de katılım gösterdi. Açılış konuşmaları öncesinde okul korosu “Cumhuriyet” parçasını seslendirdi.

Açılış töreninde konuşan, Alayköy İlkokulu Müdürü Özden Ünbay, 1 yıldır Alayköy İlkokulu’nda küçük bir grupla robotik kodlama eğitimlerini başlattıklarını, okulun etkinliklerde de temsil edildiğini kaydederek, daha fazla öğrencinin Robotik Kodlama eğitimlerinden yararlanabilmesi için proje hazırladıklarını ifade etti. Ünbay, açılışı yapılan teknoloji odası ile KKTC’deki ilkokullar arasında böyle bir odaya sahip olan ilk ve tek okul haline geldiklerinin altını çizdi. Daha önce hayata geçirilen Alayköy İlkokulu’nun oyun parkının yenilenmesi projesine de değinen Ünbay, TİKA’ya katkılarından dolayı teşekkür etti.

TİKA Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş de konuşmasında, Lefkoşa Büyükelçiliği’nin uhdesinde gerçekleştirilen, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl etkinliklerinden birisinin eğitim projesi olmasından gurur duyduklarını ifade etti. Küçükçavuş, TİKA ile KKTC Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde 50 devlet ilkokulunda ortak proje yürütüldüğünü, ilkokul 3’üncü, 4’üncü ve 5’inci sınıf öğrencilerine yönelik robotik kodlamayla ilgili eğitimlerin sürdüğünü belirtti.

İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı ise; “Bu oda Cumhuriyetin 100’üncü yıl mirasının parçası olacak” diyerek, projenin hayata geçmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ise konuşmasında, 100. yılını kutlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyıla doğru yelken açtığını, ikinci yüzyılın çocuklar tarafından inşa edileceğini söyledi. Öğrencilere; “Bizim iki bayrağımız, iki ülkemiz, iki devletimiz var.  Harikulade bir geleceği kucaklamanızda KKTC yetkilileri kadar bizim de sorumluluğumuz var” diye seslenen Feyzioğlu, çocuklara tavsiyelerde de bulundu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Uganda’da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Uganda’nın başkenti Kampala’da yer alan 150 öğrenci kapasiteli Dawn Children Center okulunda özel eğitime ihtiyaç duyan yaklaşık 70 öğrencinin kullanımı için iki sınıf özel eğitime uygun hale...