Haberler

19 Aralık 2018

TİKA Kolombiya’da Uluslararası Göçmen Festivalinde Türkiye’yi Tanıtıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkiye’nin göçmenlerle ilgili gerçekleştirdiği faaliyetler Kolombiya’da Göçmen Festivalinde anlatıldı.

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da Bogota Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Göçmen Haftası etkinliğinin kapanış programı olan festivalde kurulan TİKA standında dünyada en fazla göçmene ev sahipliği yapan Türkiye’nin göçmenlere sağladığı uluslararası yardımları tanıtan görseller ve video sunumları sergilendi. Göçmenlere yönelik ırkçı ve ötekileştirici söylem ve davranışların önlenebilmesi için farkındalık oluşturmayı amaçlayan festivalde kültür-sanat etkinlikleri, dans gösterileri ve gastronomik ürün ikramları gerçekleşti.

TİKA tarafından Bogota’da düzenlenen Türk Dili ve Kültürü programına katılan kursiyerler, ülkemizin göçmen konusunda gerçekleştirdiği yardım ve faaliyetleri Kolombiyalı ve uluslararası, temsilci ve katılımcılara aktardı. TİKA standında Türkiye’nin yerel tatlarından olan baklava, mercimek köfte ve cevizli çöreğe ziyaretçiler büyük ilgi gösterdi.

Türkiye, Brezilya, Ekvador, Avustralya ve Bolivya elçilikleri ve STK’larının standlarından oluşan festival alanını ziyaret eden T.C.  Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk, göçmen konusunda uluslararası camiada farkındalığın oluşturulmasının önemine dikkat çekti. Öztürk: “Ülkemizin uluslararası işbirliği ve kalkınma kurumu olan TİKA, Güney Amerika kıtasında ve dünyanın her köşesinde göçmenler için gerçekleştirdiği projeler ile örnek teşkil ediyor” dedi.

Festival kapsamında ayrıca Santander Parkı’nda TİKA’nın ‘Türk Dili ve Kültürü’ programına katılan kursiyerler tarafından Türkçe şarkıların yer aldığı mini bir konser verildi.

Sonraki Haber

Türkiye’nin KOBİ Tecrübesi Azerbaycan ile Paylaşıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve KOSGEB işbirliğinde Türkiye’nin küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi ve desteklenmesi alanındaki tecrübeleri Türkiye'de düzenlenen programla Azerbaycan ile paylaşıldı. TİKA ve T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri...