Haberler

03 Mart 2014

TİKA Koordinasyonunda Afrika'ya Yardım Eli

Tanzanya’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yeryüzü Doktorları Derneği ve Azerbaycan Gençliğe Yardım Vakfı işbirliğinde 15-23 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan İşbirliği Programı’ndan toplam 814 Tanzanyalı vatandaş faydalandı.

Tanzanyalı vatandaşların sağlık sorunlarına çözüm bulunması kapsamında TİKA, Yeryüzü Doktorları Derneği ve Azerbaycan Gençliğe Yardım Vakfı işbirliğinde Türkiye-Azerbaycan İşbirliği Programı gerçekleştirildi. Düzenlenen programa Yeryüzü Doktorları Derneğinden 1 göz hastalıkları uzmanı ve 1 pratisyen hekim, Azerbaycan Gençliğe yardım Vakfı’ndan 2 göz hastalıkları uzmanı ile 1 pratisyen hekim katıldı.

Program kapsamında toplam 597 hastaya poliklinik muayenesi, 50 hastaya katarakt ameliyatı, 3 hastaya glokom ameliyatı ve 1 hastaya pterijium ameliyatı yapıldı. Ayrıca 163 hastaya ihtiyaçlarına göre çeşitli derecelerde gözlük dağıtıldı. Program kapsamında Rehema Vakfı tarafından Azerbaycan’ın önemli şahsiyetlerinden Seyit Yahya Şirvani adına yaptırılan su kuyusu açılışı da gerçekleştirildi.

Türkiye-Azerbaycan İşbirliği Programı çerçevesinde TİKA Orta Asya Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk ve beraberindeki heyet Zanzibar’da çeşitli kurum ve kuruluşlara ziyaret ederek incelemelerde bulundular. Görüşmelerde yetkililer Türkiye ile her alanda işbirliğinde olmak istediklerini ve Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirttiler. Zanzibarlı yetkililer, Türkiye-Azerbaycan İşbirliği Programı kapsamında verilen destekten dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

TİKA'ya İletişim Profesyonellerinden Gümüş Madalya

2012 Yılı Türkiye Kalkınma Yardımları Raporu 24 farklı ülkeden 6000’den fazla katılımcının tasarım dalında değerlendirildiği yarışmada Gümüş Tasarım Ödülü kazandı. Ayrıca, En İyi 100 Tasarım sıralamasında 40. olma başarısı elde etti. Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi...