Haberler

13 Ağustos 2018

TİKA Kosova’da Kültür Mirasına Sahip Çıkıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova’da kültürel mirasın korunması amacıyla Prizren Rüştiye Mektebi’ni restore ediyor.

TİKA ile Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Prizren Belediyesi arasında Prizren’deki Rüştiye Mektebi’nde başlatılacak restorasyon çalışmaları için işbirliği protokolü imzalandı.

İmza töreni ardından konuşan Prizen Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, kültürel mirasın geri kazanılmasına yönelik yatırımların sadece turizmin gelişmesine değil, ekonomiye de katkısının büyük olduğunu kaydetti.

19.yüzyılın sonlarında hizmete başlayan, 1940'lara kadar okul olarak hizmet veren, II. Dünya Savaşı’ndan 1966 yılına kadar hastane olarak kullanılan Rüştiye Mektebi, 1995'de geçirdiği yangın sonucu kullanılamaz hale gelmişti.

Bugün iki cephesi tamamen yıkılmış Rüştiye Mektebi’nin yeniden faaliyete geçebilmesi için TİKA tarafından restorasyon projeleri hazırlandı. Aslına uygun olarak rekonstrüksiyon çalışmaları yapılacak Rüştiye’nin kültür merkezi olarak kullanılması planlanıyor.

Kültürel mirasın korunması için çalışmalar sürüyor

Kosova’da kültürel mirasın korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için sürekli çalışan TİKA, Prizren Gazi Mehmed Paşa Cami ile Prizren ve Yakova’daki Mektebi Rüştiyelerinin restorasyonu için uygulama çalışmalarını başlatma aşamasına geldi.

Diğer yandan başkent Priştine’de yer alan ancak Kosova makamlarınca başlatılan ancak yarım kalan restorasyon çalışmaları nedeniyle kullanılmaz durumda bulunan Sultan Murat Cami ve Fatih Hamamının restorasyonu için Priştine Belediyesi ve Kosova İslam Birliği ile imzalanan protokoller sonrası başlatılan projelendirme çalışmaları da devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Özbekistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen 2018 Tecrübe Paylaşım Programına katılan gönüllü öğrenciler Özbekistan’ın tarihi Semerkant şehrinde çalışmalara...