Haberler

09 Temmuz 2013

TİKA, Makedonya'da Faaliyetlerine Devam Ediyor

Makedonya Cumhurbaşkanı Gorge Ivanov çeşitli temaslarda bulunmak ve açılışlara katılmak üzere Balkanlar’da bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Ohri Yazlık Köşkü’nde gerçekleşen görüşmeye, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Ali Maskan, İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Gökçen Kalkan, TİKA yetkilileri ve Makedonya Cumhurbaşkanı Danışmanları Lulyeta Kyufliu ve Elisaveta İvanov’a katıldı.

Görüşmede açıklamalarda bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Makedonya Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmekten onur duyduğunu ifade etti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, şimdiye kadar Ali Rıza Efendi Hatıra Evi başta olmak üzere TİKA’nın Makedonya’da gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlere verdiği özel destekten dolayı Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov’a şükranlarını sundu. Ayrıca, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov’un Eşi’nin kurmuş olduğu vakıfla da işbirliklerinin süreceğini iletti.

Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, TİKA’nın Makedonya’nın gelişmesi için yaptığı katkılardan ötürü TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’a teşekkür etti. Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, TİKA’nın faaliyetlerinden tüm Makedonya vatandaşlarının çok memnun olduğunu belirterek, tarımdan eğitime, sağlıktan meslek edindirmeye birçok alanda projelerin yürütüldüğünü kaydetti.
Özellikle Üsküp Çocuk Hastanesi Acil Bölümü’nün TİKA tarafından yenilenmesine çok önem atfettiklerini ve hastanenin bölgenin en modern hastanesi olacağını belirten Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin iki dost ülke arasındaki ilişkilerin nasıl olması gerektiğine güzel bir örnek teşkil ettiğinin altını çizdi. Görüşme karşılıklı hediyeleşmenin ardından iyi niyet temennilerinin ifade edilmesiyle sona erdi.

TİKA Osmanlı eserlerini ayağa kaldırmayı sürdürüyor
Makedonya’nın batısındaki Kırçova şehrinde bulunan Osmanlı eseri Halveti Hayati Çullu Baba Tekkesi ve Camisi, TİKA tarafından onarılarak yeniden hizmete açıldı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, açılışta yaptığı konuşmada, Balkanlar’daki tarihi yapıların onarımına büyük önem verdiklerini ve bugüne kadar bölgedeki pek çok abide eseri ayağa kaldırdıklarını belirtti.
Halveti Hayati Çullu Baba Tekkesi ve Camisi’nin onarımının tamamlanarak yeniden ibadete açılmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, açılışın hayırlı olması temennisinde bulundu. Açılışın ardından, törene katılanlara helva ve şerbet dağıtıldı.

Törene, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Ali Maskan, TİKA İnsan Kaynakları ve Destek Birimi Dairesi Başkanı Gökçen Kalkan, TİKA Makedonya Koordinatörü Mahmut Çevik, Makedonya Türk Sivil Teşkilatlar Birliği Başkanı Tahsin İbrahim, Kırçova Belediye Başkanı Fatmir Dehari, Merkez Jupa Belediye Başkanı Ardiyan İsmail, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği yetkilileri, Makedonya İslam Birliği temsilcileri, Makedonya’da faaliyet gösteren bazı Türk İşadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TİKA Başkanı Çam ve beraberindeki heyet, daha sonra inşası TİKA tarafından üstlenilen Mirko Milevski Lisesi ek binası şantiyesi ile Kırçova’daki Bektaşi Ziya Baba Tekkesi’ni ziyaret etti.

Sonraki Haber

TİKA, Kırgızistan'daki İçme Suyu İhtiyacına Yönelik Projelerine Bir Yenisi Daha Ekledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Kırgızistan’ın kuzeyindeki Çüy eyaletine bağlı Alamüdün İlçesi Karacigaç köyünün içme suyu ihtiyacını karşılayacak proje tamamlanarak hizmete açıldı. Başkent Bişkek’e 12 kilometre mesafede bulunan 6 bin nüfuslu Karacigaç köyüne kesintisiz temiz...