Haberler

20 Haziran 2023

TİKA Moğolistan’da Kanser Hastalarına Umut Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Moğolistan’ın Bayan-Ölgiy vilayetindeki İl Hastanesinde Onkoloji ve Palyatif Bakım Bölümü kurdu.

TİKA, tedavileri için yaklaşık 1.800 km uzaklıktaki Bayan-Ölgiy’den başkent Ulanbator’a gelmek zorunda kalan kanser hastalarının kendi şehirlerinde sağlık hizmeti alabilmeleri amacıyla Bayan-Ölgiy İl hastanesine Onkoloji ve Palyatif Bakım Bölümü kurdu.

Hastane Başhekimi Mançük Havdraş yaptığı açıklamada “Hedefe yönelik tedavi yaptıracak hastalarımız daha önce refakatçisi ile Ulanbator’a giderek 3-5 ay veya bazen de 1 yıl süren tedavi yaptırıyordu. Bu hastalarımızı ve ailelerini ekonomik olarak olumsuz etkliyordu. TİKA’nın hayata geçirdiği proje ile artık hastalarımızın Ulanbator’a gitmeye gerek kalmaksızın burada tedavi yaptırmaları mümkün oldu.” şeklinde konuştu.

Hastalardan Beibithan Nüsiv ise “Halk olarak bizler daha önce teşhis ve tedavi için bin bir zorluk çekerek Ulanbator’a gidiyorduk. Şimdi ise teşhis ve tedaviyi de burada yaptırabileceğiz, herşeyi tek yerden yaptırmak bizim için çok iyi oldu. Eskiden 1800 km uzaklıktan Ulanbator’a gidiyorduk. Orada günlerce sıra beklerdik. Çok para harcardık. Maddi olarak da zor durumda kalırdık. Yerel bölgemizde böyle bir proje hayata geçirilmesi bizim için çok iyi oldu.” ifadelerini kullandı.

Moğolistan Kanser Hastalıkları Araştırma Ulusal Merkezi, ülkede kanser hastalarına tam teşekküllü hizmet veren tek hastane olarak başkent Ulanbator’da bulunuyor. TİKA’nın gerçekleştirdiği proje ile Bayan-Ölgiy İl Hastanesi de ülkede kanser hastalarına tam teşekküllü hizmet veren ikinci merkez oldu. Ülkenin en batısında yer alan hastaneden çevre illerde yaşayan vatandaşlar da faydalanabilecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuzey Makedonya’daki Arıcılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’nın farklı bölgelerinde arıcılıkla uğraşan ailelere malzeme desteğinde bulundu. Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında Köprülü (Melniçane, Orizare, Koçuli), Kırçova-Plasnica ile Kumanova - Lipkova bölgelerinde arıcılıkla uğraşan 30 aileye...