Haberler

23 Aralık 2019

TİKA Moğolistan’da Onkoloji Rehabilitasyon Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan Sağlık Bakanlığı’na bağlı yılda 100 bin kişinin muayene olduğu Milli Kanser Araştırma Merkezi’nde kanser hastalığına ilişkin kamusal farkındalığın yaratılması, hastalara doğru bilgilerin verilmesi ve kanser tedavisi ruhsal yıkımların azaltılması amacıyla Onkoloji Rehabilitasyon Merkezi kuruldu.

TİKA tarafından yapım işi ve tefrişatı tamamlanan Moğolistan Milli Kanser Araştırma Merkezi Bünyesinde Onkoloji Rehabilitasyon Merkezinin açılış töreni gerçekleşti Onkoloji Rehabilitasyon Merkezinde yılda ortalama 16 bin hastaya hizmet verilecek. Merkezde resim, el sanatları, müzik, satranç, dama, yöresel aşık oyunları gibi faaliyetlerle, psikologlar eşliğinde hastalar rehabilite tedavileri görebilecek.

Açılış törenine Moğolistan Sağlık Bakanı Yardımcısı L.Byambasuren, T.C. Ulanbator Büyükelçisi M. Ahmet Yazal, TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Emrah Ustaömer, Milli Kanser Araştırma Merkezi Genel Müdürü J.Çinburen, Milli Sosyal Sağlık Merkezi Genel Müdürü D.Narantuya, ile  hastane çalışanları katıldı.

Moğolistan Sağlık Bakan Yardımcısı L.Byambasuren açılış töreninde yaptığı konuşmasında, “Onkoloji Rehabilitasyon Merkezinde hastalar ihtiyacı olan sağlık tavsiyeler alarak kanser hastalığıyla ilgili bilgi edinmesinin yanısıra hastane ortamından biraz da olsa uzaklaşarak kendisini evindeymiş gibi hissedebilecektir. Böylece psikolojik olarak olumlu etkisinin oluşmasıyla hastalığına karşı daha güçlü mücadele edebileceğini düşünüyorum. Bu güzel projeyi gerçekleştiren Türkiye’ye ve TİKA’ya hastalarımız adına teşekkür ederim” dedi.

“Bir kişinin hayatına dokunabilirsek bizim için gurur kaynağı olur”

T.C. Ulanbator Büyükelçisi M.Ahmet Yazal ise “TİKA’nın imza attığı çok anlamlı projelerinden sağlık alanında gerçekleştirdiği bu güzel projenin açılış törenine katılmaktan dolayı memnuniyet duyuyorum. Hastalara fiziki tedavilerinin yanı sıra psikolojik desteğin verilmesi de çok önemli. Bir kişinin hayatına dokunabilirsek bizim için gurur kaynağı olur, TİKA’ nın bu ne ilk ne de son projesi, 3 adet sağlık merkezimizi de önümüzdeki süreçte faaliyete geçireceğiz” dedi.

TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Emrah Ustaömer de insanların kanser hastalığı konusunda bilinçlendirilmesi, stresli hastane ortamından hastaları ve yakınlarını uzak tutmak amacıyla farklı bir ortam oluşturma hedefi içinde bu onkoloji rehabilitasyon merkezini kurduklarını, insanların piyano dinlemesine, resim yapmasına televizyon izlemesine dikiş nakış işleriyle ilgilenmesine ve satranç, aşık oyunu gibi oyunlar oynamasına imkan sağlanmasını istediklerinden bu projeyi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

TİKA, Moğolistan’da 2004 yılından bugüne kadar sağlık alanında 66 proje gerçekleştirdi.

Sonraki Haber

TİKA Hırvatistan’da Milli Ekipmanlarla 3D Modelleme Eğitimleri Veriyor

Hırvatistan Velika Gorica şehrinde bulunan Velika Gorica Açık Halk Üniversitesinde (POUVG) Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) desteğiyle 3 haftalık sürede 100 saat boyunca Temel Düzey 3 Boyutlu Modelleme ve 3 Boyutlu Yazıcı eğitimi verildi....