Haberler

22 Eylül 2016

TİKA Moğolistan’da Sanat Severleri Unutmadı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) dünya klasiklerinin icra edilmesi ve halk nezdinde tanıtılması amacıyla 1963 yılında kurulmuş olan Moğolistan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu’na donanım desteğinde bulundu.

Yılda 100’den fazla gösteri düzenleyen Moğolistan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu’nun ana perde sistemi TİKA tarafından yenilenerek sanat sevenlerin hizmetine sunuldu. Proje açılış töreni Ulanbator PKO Koordinatörü Veysel Çiftci, Koordinatör Yardımcısı Ömer Gündoğdu, Moğolistan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu Müdürü Mönhzul Çuluunbat, T. C. Büyükelçiliği 3. Katip Hilal İzci ve çok sayıda sanat sevenler ile engelli vatandaşlarının katılımlarıyla gerçekleştirildi. Açılış töreni kapsamında yapılan konserde Moğolistan’ın önde gelen opera sanatçıları sahne aldı.

Moğolistan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu Müdürü Mönhzul Çuluunbat, maddi sıkıntılardan dolayı yapamadıkları sahne donanımının gerçekleştirilmesi için başta TİKA olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Ulanbator PKO Koordinatörü Veysel Çiftci törende yapmış olduğu konuşmada, 1994 yılından beri Moğolistan’da faaliyet gösteren TİKA hakkında bilgi vererek, sağlık, eğitim, tarım, turizm, ulaştırma alt yapısına kadar birçok alanda projeler gerçekleştirdiklerini ve projelerinin devam edeceğini belirtti. Çiftci, TİKA’nın Türk-Moğol halkları arasında gönül köprüsü olduğunu ifade ederek, söz konusu tiyatronun müdürü ve çalışanlarına teşekkür etti.

Sonraki Haber

Filipinler’de Afet Sonrası Tarımsal Üretimin Canlandırılması Çalışmalarına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filipinlerde yaşanan taşkınlar nedeniyle zarar gören tarımsal üretimi canlandırmak amacıyla TİKAbuhayan Programı kapsamında tarımsal destekte bulunuldu. Filipinler bulunduğu coğrafi konum nedeniyle iklim ve yer küre etkilerine açık...