Haberler

07 Haziran 2017

TİKA Namibya’da Eğitime Desteğe Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Namibya’nın başkenti Windhoek’ta bulunan Mount-View Ortaokulu’na bilgisayar laboratuvarı kuruldu.

Namibya’da 2015 yılında açılan söz konusu okul, Windhoek’un en yoksul insanlarının yaşadığı Katutura ilçesi Okahandja Park semtinde 350 öğrenciye eğitim veriyor. Mount-View Ortaokulu, Windhoek’a hakim bir tepenin üzerinde bulunmakta olup etrafındaki biri ilkokul biri ilköğretim okulu olmak üzere iki okul ile birlikte toplam 2.500 öğrenciye eğitim sunan bir kompleksin parçası durumda yer alıyor. Tesis edilen laboratuvar; tüm bu 2.500 öğrencinin bilişim teknolojisine erişebilecekleri, internet altyapısı olan tek merkez olma özelliği taşıyor.

TİKA tarafından kurulan laboratuvarın resmi açılışına, Namibya Eğitim, Kültür ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Sanet Steenkamp, T.C. Windhoek Büyükelçisi Deniz Çakar, Windhoek’in bağlı olduğu Khomas Bölgesi Eğitim Müdürü Gerard Vries, TİKA Windhoek Koordinatör Yardımcısı Abdulkadir Abukan, okul yöneticileri katıldı. 

TİKA Windhoek Koordinatör Yardımcısı Abukan’ın TİKA’yı ve Namibya’da özellikle eğitim alanında TİKA tarafından gerçekleştirilen projeleri anlattığı konuşmasının ardından, T.C. Windhoek Büyükelçisi Çakar öğrenciler için bir motivasyon konuşması yaparak bu laboratuvarın en iyi şekilde değerlendirileceği umudunda olduklarını dile getirdi.

Namibya Eğitim, Kültür ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Steenkamp, ise ülke ekonomisinin sıkıntıda olduğu ve bütçede daralmaya gittikleri kritik bir dönemde Türkiye’nin TİKA eliyle sunduğu destekten dolayı minnettar olduklarını söyledi. Konuşmaların ardından açılışın gerçekleştirilmesi ile tören sona erdi.  

Sonraki Haber

Karadağ Klinik Merkezi Göz Hastalıkları Bölümü TİKA Tarafından Yenilendi

Karadağ’ın en büyük hastanesi konumunda olan Karadağ Klinik Merkezi bünyesinde hizmet veren göz kliniği bölümü Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi. Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da bulunan ve ülkenin en büyük hastanesi konumunda olan...