Haberler

16 Haziran 2023

TİKA, Nijer’deki Tavuk Çiftliklerine Desteğini Sürdürüyor

Nijer'de gün geçtikçe yaygınlaşan alternatif tarım ve hayvancılık tesisleri, TİKA tarafından desteklenmeye devam ediliyor.

Nüfusunun büyük bir bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraşan Nijer'de, 2021 ve 2022 yıllarında TİKA'nın desteğiyle kurulan Kogorou, Gorou Banda ve Libore tavuk çiftliklerinin üretim faaliyetleri çeşitlendiriliyor ve üretim kapasiteleri artırılıyor.

Proje kapsamında Kogorou ve Gorou Banda köylerinde bulunan tavuk çiftliklerine; kuluçka makinası, civciv büyütme ünitesi, yerel iklime dayanıklı maja cinsi tavuklar, ilaç ve aşılar ile yem desteği verildi.

Ayrıca, şiddetli rüzgârdan ve yağmurdan zarar gören kümeslerin çatıları onarıldı.

Libore köyünde bulunan tavuk çiftliğine ise hem kümesin su ihtiyacını karşılayacak hem de kümes etrafında kurulu olan moringa (yerel bitki) bahçesinde sulama faaliyetlerinde kullanılacak bir su kuyusu açıldı.

Ekipman desteğinin yanı sıra tüm köylerdeki kadınlara yumurta tavukçuluğu, et tavukçuluğu, kuluçka makinası kullanma, civciv büyütme ve temizlik kurallarına ilişkin eğitimler düzenlendi.

Proje ile üretimin desteklenerek ülke ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA, Pakistan’daki Çocuk Kardiyoloji Bölümünü Yeniledi

Peşaver Kardiyoloji Enstitüsü çocuk kardiyoloji bölümü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilerek modern hastane ekipmanları ile donatıldı. TİKA tarafından, Pakistan'ın Hayber Pahtunhva eyaletindeki Peşaver Kardiyoloji Enstitüsü bünyesindeki çocuk kardiyoloji bölümünde yenileme çalışması...