Haberler

13 Haziran 2015

TİKA'nın Afganistan'da Yetimlere Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından sosyal-kültürel programlar kapsamında Hedef Kültür Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Kabil-İstanbul Yetimhanesindeki 70 yetim çocuğa yemek tertip edildi.

TİKA tarafından sosyal-kültürel programlar kapsamında, toplumun ve üst düzey yöneticilerin dikkatlerini yetimler ve sorunları üzerine çekmek ve bu konuda kamuoyu oluşturmak amacıyla ayda bir kez yemek tertip ediliyor. Bu yemeğin şeref misafirleri yetim çocuklar, hizmet edenleri de misafirler ve TİKA çalışanları oluyor. Bu kapsamda Hedef Kültür Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Kabil-İstanbul Yetimhanesindeki 70 yetim çocuk TİKA Kabil PKO yerleşkesine davet edildi.

Etkinliğe; Afganistan Çalışma, Sosyal, Şehitler ve Özürlüler Bakanı Nasrin Oryahil, Afganistan Sağlık Bakanı Feruzettin Feruz,  Afganistan Parlamentosu Gençlik ve sağlık Komisyonu Başkanı Milletvekili Enayetüllah Babür Farahmand, Afganistan Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Fahim Haşimi, Ayna TV Genel Müdürü Nadir Sadıkoğlu, Kabil Büyükelçiliği Konsolosu Sinan İlhan, Kabil TİKA Program Koordinatörü Süleyman Şahin, Yunus Emre Eğitim Koordinatörü Mete Yusuf Ustabulut, TİKA yetkilileri ve çok sayıda üst düzey yönetici katıldı.

TİKA Kabil PKO yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte yetim öğrenciler bir araya gelerek takım oluşturdular ve yetişkinlerden oluşturulmuş bir takımı yendiler. Diğer çocuklarda yerleşke bahçesindeki oyun alanlarında eğlendiler. Öğrencilerle sohbet eden Çalışma ve Sosyal Bakanı Oryahil “Siz gelecekte her biriniz önemli bir şahsiyet olarak vatana hizmet edeceksiniz” diyerek yetimlere moral verdi.

Yetim öğrenciler için hazırlanan Türk yemekleri iki Afganistanlı Bakan, Meclis Komisyon Başkanı, Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı, Ayna TV Genel Müdürü, Büyükelçi vekili ve Yunus Emre Eğitim Koordinatörü tarafından servis edildi. Öğrenciler onuruna düzenlenen ve Afganistan’ın siyaset, bürokrasi ve medya dünyasından önde gelen isimlerini bir araya getiren bu yemek sırasında benzeri faaliyetlerin tekrarlanması arzusu dile getirildi. Yemeğin ardından çocuklarla hatıra fotoğrafı çekildi ve onlara hediyeleri dağıtıldı.

Sonraki Haber

Macaristan'a Sağlık Alanında Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Macaristan’da Szent Laszlo ve Szent Istvan Hastanesi Kadın Doğum Bölümüne ve Yeni Doğan Ünitesine ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA, Macaristan’a yönelik proje ve faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Macaristan...