Haberler

31 Temmuz 2018

TİKA'nın Genç Gönüllüleri Ürdün'de

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı"na katılan gönüllü öğrenciler, Ürdün'de ihtiyaç sahiplerine giysi sağlayan Kıyafet Bankasında çalıştı.

Genç gönüllüler, bağışlanan kıyafetlerin cinsiyet ve mevsimlere göre ayrıldığı atölyede tasnif çalışmalarına katkıda bulundu. Toplanan kıyafetler, kuru temizleme işleminin ardından Amman ve El-Kerak'taki dağıtım mağazalarına gönderilecek. İhtiyaç sahibi aileler, çocuklarıyla bu mağazaya gelerek istedikleri kıyafetleri ücretsiz alabilecek. 

Kıyafet Bankası, 2013'ten bu yana aralarında çoğunlukla yaşlı, yetim ve şehit aileleri ile evlenecek kişilerin bulunduğu 4 milyon ihtiyaç sahibi aileye kıyafet sağladı. Sadece geçen ramazan ayında 38 bin aile Kıyafet Bankasından yararlandı. 

Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın eşi Kraliçe Rania himayesinde Ürdün Haşimi Krallığı Hayır Kurumuna bağlı faaliyet gösteren Kıyafet Bankası, her yıl eski veya kullanılmayan giysileri toplayıp temizledikten sonra on binlerce ihtiyaç sahibi aileye ulaştırıyor. Kıyafet Bankasında, kadın, erkek ve çocuk kıyafetlerinin yanı sıra oyuncaklar da toplanarak çocuklara dağıtılıyor. 

Ürdün ekibi içinde yer alan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisi Ali İmran Köşker, Amman'daki Kıyafet Bankasında gönüllü arkadaşlarıyla çalışmalara başladıklarını belirterek, "Hiç kimsenin bir ücret beklemediği ve dünya namına bir karşılık beklemediği bu ortamda bu çalışmanın ne kadar samimi geçtiğini görüyoruz." dedi. 

Köşker, kıyafet düzenleme çalışmalarının yanı sıra ilerleyen günlerde park düzenleme faaliyetlerine de katılacaklarını belirterek, Tecrübe Paylaşım Programının hazırlanmasında emeği geçen TİKA'ya teşekkür etti. 

Sonraki Haber

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Makedonya’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA), Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlediği "2018 Makedonya Tecrübe Paylaşım Programı" na katılan gönüllü öğrenciler, Makedonya’da çalışmalarına başladı....