Haberler

18 Ocak 2015

TİKA'nın Lübnan'daki Yardımları Devam Ediyor

Lübnan’daki ağır kış şartlarından etkilenen Suriyeli sığınmacılar için kampanya başlatan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, 10 bin aileye, 1 milyon dolar değerinde gıda, yakıt ve battaniye dağıttı.

Lübnan'daki Suriyeli sığınmacılar için yardım kampanyası başlatan TİKA, 10 bin aileye toplam 1 milyon dolar değerinde gıda, yakıt ve battaniye desteğinde bulundu. Acil yardım kampanyası kapsamında Lübnan'da bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, Bekaa bölgesindeki Suriyeli sığınmacıların barındığı 3 kampta yardım dağıtma çalışmalarını yerinde izledi.

Lübnan'daki Yardım Kuruluşları Birliği'yle koordineli olarak yürütülen çalışmalar kapsamında, ihtiyaç sahiplerine gıda, yakıt ve battaniye yardımı ulaştırıldı. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'ın başkanlığındaki heyet, ilk olarak ziyaret ettiği Bekaa'daki Saadnayel beldesindeki kampta yoğun ilgiyle karşılandı. Karşılama sırasında kamptaki çocuklar, Türk bayrakları salladı. Sığınmacıları çadırlarında ziyaret eden Çam, sıkıntılarını dinlediği Suriyeliler'e, “Türkiye dünyadaki tüm mazlumların yanıda yer alacak” dedi.

Biar İlyas beldesindeki Bekaa Köyü kampı ziyareti sırasında da benzer sevgi gösterileri yaşandı. Burada sığınmacıların kaldığı bir konteyneri ziyaret eden Çam, yaşanan sıkıntıları dinledi. Suriyeli Türkmenler'in yoğun olarak bulunduğu Duris beldesini de gezen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, sığınmacıların şiddetli soğuklar nedeniyle maruz kaldığı zorluklar hakkında bilgi aldı.

Bu sırada TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, 10 çocuğuyla dul kalmış bir Türkmen kadını ile çadırının önünde sohbet ederek, ihtiyaçlarının giderilmesi için yardımcı olunacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan selamlar

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun selamlarını ileterek, “Türkiye'nin, Suriye halkının yanında yer aldığını” dile getirdi.  TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam yaptığı açıklamada, TİKA'nın, Türkiye'yi temsilen Lübnan'ın kuzeyi ve doğusunda düzenlediği 2 günlük kampanya çerçevesinde, soğuk hava ve zor hayat şartlarına maruz kalan Suriyeli sığınmacılara yardım dağıttığını ifade etti. Suriyeliler’ in en kısa sürede yurtlarına dönmelerini temenni eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Türkiye, göçler devam ettikçe yardımlarına devam edecektir” diye konuştu.

Yardım Dernekleri Birliği yetkilisi Muhamed Erham da TİKA'nın, 10 bin sığınmacı aileye 1 milyon dolar değerinde yardım ulaştırdığını kaydetti. Türkiye'nin yanlarında yer almasına alışık olduğunu kaydeden Suriye Türkmenlerinden Fatma Gurli ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Türk halkına, sığınmacıları unutmadıkları ve sıkıntılarını paylaştıkları için teşekkür etti.

Safiye el-Halebi de Türkiye tarafından yapılan yardımların kendileri için bu kış şartlarında çok önemli olduğunu vurguladı. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, ülkenin kuzeyindeki Türkmen köyü Kuvaşra'daki Suriyeli sığınmacı aileleri ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Kuvaşra'daki sığınmacı ailelere 720, Halid bölgesindeki ailelere 180 koli yardım dağıtıldı. TİKA'nın acil yardımları Lübnan'ın kuzeyinde bulunan Akkar bölgesindeki Kuvaşra ve Aydamon köylerinde 1500 aileye ulaştırıldı. TİKA, 38 işbirliği ortağı ülkede, 39 Program Koordinasyon Ofisiyle faaliyet gösteriyor. Lübnan'daki kayıtlı Suriyeli sığınmacı sayısı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği rakamlarına göre 1 milyonun üzerinde. Lübnan makamları ise bu sayının 1 milyon 700 bine ulaştığını ifade ediyor. 

Sonraki Haber

Ukrayna’nın Ekonomik Modelleme Potansiyelinin Canlandırılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Ukrayna’da Ekonomik Modelleme ve Ticaret Politikası Geliştirme Merkezi’ne teknik ekipman desteğinde bulunuldu. Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren ve SSCB’de uygulanan ekonomik planlamadan sorumlu Devlet Planlama Komitesinin halefi...