Haberler

17 Şubat 2021

TİKA Pakistan’da İleri Düzey Arı Araştırma Laboratuvarı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Bal Arısı Araştırma Enstitüsü bünyesinde, modern tekniklerle arı araştırmalarının yapılacağı, İleri Düzey Arı Araştırma Laboratuvarı kurdu.

Pakistan’ın ekonomik kalkınma sürecine doğrudan katkıda bulunan projeler gerçekleştirmeye devam eden TİKA, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Pakistan Tarım Araştırmaları Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Bal Arısı Araştırma Enstitüsü’ne modern tekniklerle arı araştırmalarının yapılacağı, İleri Düzey Arı Araştırma Laboratuvarı kurdu.

Pakistan’da üretilen balların yaklaşık yüzde 20’sinin kalite kontrol testinin yapılabileceği laboratuvara TİKA tarafından ayrıca, araştırmalarda kullanılmak üzere 50 adet Türk tipi arı kovanı desteğinde bulunuldu. 

İslamabad’da gerçekleştirilen açılış törenine Türkiye Cumhuriyeti İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul ve eşi Zlatomira Yurdakul, Pakistan Tarım Araştırmaları Konseyi Başkanı Prof. Muhammad Azeem, TİKA İslamabad Koordinatörü Gökhan Umut ve araştırma merkezi uzmanları katıldı.

Yapılan törende konuşan Türkiye Cumhuriyeti İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, iki ülke arasındaki tarihi dostluğa vurgu yaparak, TİKA’nın Pakistan ‘ın ekonomik kalkınması için gerçekleştirdiği projelerden gurur duyduklarını belirtti.

Pakistan Tarım Araştırmaları Konseyi Başkanı Sayın. Prof. Muhammad Azeem ise, TİKA’nın Pakistan’ın doğrudan ihtiyacı olan arı araştırma laboratuvarını hızlı bir şekilde kurup hizmete sunmasının heyecan verici olduğunu belirterek, iki kurum arasındaki ilişkinin artarak devam etmesini temenni ettiğini söyledi.

TİKA İslamabad Program Koordinatörü Gökhan Umut, arıcılığın ve bal üretiminin Pakistan için öneminin farkında olduklarını ifade ederek, ilerleyen süreçte bu alandaki projelerin de devam edeceğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA Tunus'un Kovid 19'la Mücadelesine Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gabes bölgesine bağlı El Hamma şehrindeki en büyük kamu sağlık kuruluşu olan El Hamma Bölge Hastanesi sağlık çalışanlarına koruyucu tıbbi malzeme desteğinde bulundu. El Hamma Belediye Başkanlığının talebi üzerine...