Haberler

26 Ağustos 2016

TİKA Pakistan’da Mesleki Eğitim Projelerini Desteklemeye Devam Ediyor

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Pakistan’ın Lahor şehrinde bulunan tekstil mesleki eğitim merkezine donanım desteğinde bulunularak merkezde görev yapacak eğiticilerin eğitimi sağladı.

Pencap Hükümeti Teknik ve Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü (TEVTA), MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve TİKA arasında imzalanan protokoller uyarınca geliştirilen Mesleki Eğitim Projesi kapsamında daha önce inşaat, otomotiv, turizm alanlarında yürütülen projelere bir yenisi daha eklendi. Tekstil mesleki eğitim alanında verilen eğitim ile Pakistan tekstil sektöründeki işgücünün niteliğinin arttırılması ve Türkiye’nin sahip olduğu bilgi ve tecrübenin paylaşılması hedefleniyor.

Tekstil Mesleki Eğitim Projesi kapsamında, TEVTA tarafından Mesleki Eğitim Merkezi olarak planlanan merkezin içerisinde tekstil eğitimlerinin verileceği denim hazır giyim, denim kuru işlem ve denim yaş işlem alanlarını içeren 3 laboratuvar/atölye kurulması süreci devam ediyor.

TİKA tarafından laboratuvar/atölyelerin etkin bir biçimde faaliyet göstermesi için donanım desteği ve insan kaynağının eğitilmesine dair merkezde görev alacak eğiticilerin eğitimine destek sağlandı. İki aşamalı olarak gerçekleştirilmesini planlanan eğitim desteğinin ilk etabında, her birimden (hazır giyim atölyesi, yaş işlem atölyesi, sprey-reçine, parça boyama, kuru işlem atölyesi ve lazer bölümü) 2’şer kişi olmak üzere toplam 12 Pakistanlı İstanbul ve Tekirdağ’da teorik ve pratik eğitim yanı sıra çeşitli atölye/fabrika ziyaretleri Türk tekstil sanayisi hakkında bilgi edindi.

İkinci etapta ise, merkezde verilecek eğitimlerde yer almak, izleme/ değerlendirmelerde bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığından 6 uzmanı Pakistan’da görevlendirildi. Projenin ikinci kısmında Pakistanlı eğiticilerin pratik eğitimlerinin yerinde desteklenmesi hedefleniyor. 

Sonraki Haber

Etnospor Kültür Festivali İstanbul'da Başladı

Geleneksel sporların yeniden canlandırılması amacıyla Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali bugün başladı. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan festival alanında kurulan TİKA standını ziyaret ederek, TİKA faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı. Bu yıl Türkiye’de ilki...