Haberler

17 Şubat 2014

TİKA Pakistanlı Gençleri Unutmuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, demografik olarak yüksek oranda genç bir nüfus kitlesine sahip olan, dost ve kardeş ülke Pakistan’da gençlere yönelik teknik yardım projelerine devam ediyor.

Pakistanlı gençlere yönelik birçok proje hayata geçiren TİKA, Pakistan’ın İslamabad şehrinde bulunan ve ülke çapında tek Türkçe bölümü olarak varlığını sürdüren Modern Diller Ulusal Üniversitesi Türkçe Bölümü’nün üniversite bünyesinde düzenlemiş olduğu futbol turnuvasına Türk takımı olarak katılan 12 öğrenci ve 1 öğretim görevlisine futbol malzemesi desteğinde bulunuldu.

Modern Diller Ulusal Üniversitesi, Türkçe Bölüm Başkanı Dr. Rıfat Oymak TİKA’nın Pakistanlı gençlere yönelik gerçekleştirilen söz konusu projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Modern Diller Ulusal Üniversitesi, Türkçe Bölüm Başkanı Dr. Oymak, Modern Diller Ulusal Üniversitesi Türkçe Bölümü’nün Pakistan’da Türkçe eğitim veren tek üniversite olduğunu vurgulayarak, yapılan bu tarz desteklerin öğrencilerin Türkçeye ve Türk kültürüne olan ilgilerinin artmasına büyük katkı sağladığını kaydetti.

Pakistan Koordinatörü Mehmet Şamil Emin ise nüfusu 200 milyona yaklaşmakta olan Dost ve Kardeş ülke Pakistan’ın demografik olarak yüksek oranda genç bir nüfus kitlesine sahip olduğu söyledi. Gençlere yönelik yapılan herhangi bir teknik yardım projesinin olumlu yansımalarını proje süresince gözlemleyebildiklerini aktaran Pakistan Koordinatörü Mehmet Şamil Emin, TİKA’nın Pakistan’da sosyal altyapıların geliştirilmesinden, insani yardıma, üretim sektörlerine yapılan katkıdan, ekonomik hizmetlerin geliştirilmesine kadar, birçok alanda faaliyet gösterdiğini vurguladı.

Pakistan Koordinatörü Mehmet Şamil Emin ayrıca TİKA İslamabad Koordinatörlüğü’nün daha öncede Pakistan’ın Khayberpahtunkwa eyaletinde sporun geliştirilmesi ve gençler arasında spora olan sevginin aşılanması amacıyla tenis, futbol, squash forma gibi spor malzemesi desteğinde bulunulduğunu dile getirdi.

Sonraki Haber

Tanzanya'da Azerbaycan Türkiye İşbirliği Programı Başladı

Türkiye ve Azerbaycan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı öncülüğünde Tanzanya’da Azerbaycan-Türkiye İşbirliği Programı kapsamında Tanzanya’ya yardım elini uzattı. TİKA, organizasyonunda Tanzanya’ya yönelik Türkiye-Azerbaycan ortaklığıyla Tanzanya’da Azerbaycan-Türkiye İşbirliği Programı başladı. TİKA, Azerbaycan Gençliğe Yardım Fonu...