Haberler

09 Aralık 2019

TİKA Romanya’da Kimsesiz ve Engelli Çocukların Yanında

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Romanya’nın Köstence ilinde Köstence Sosyal Yardımlar ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü işbirliğinde, kimsesiz, engelli, bakıma ve korumaya muhtaç çocuk ve gençlerin tedavi göreceği Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğini tam teçhizatla hizmete açtı.

Köstence Sosyal Yardımlar ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü işbirliğinde Traian Kimsesizler Yurdu içerisinde, yurtlarda kalmakta olan bakıma muhtaç engelli çocuklar dâhil olmak üzere kimsesiz veya ailesi dar gelirli çocukların ücretsiz olarak faydalanabileceği Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği kurulumu projesi kapsamında muayenehane için ayrılan alanın tadilat ve medikal donanımı gerçekleştirilerek 2 diş hekimi ile hizmet vermeye hazır hale getirildi.

Kliniğin açılışı T.C. Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Köstence Vali Yardımcısı Ali Şenol, Köstence Sosyal Yardımlar ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürü Petre Dinica, TİKA Bükreş Koordinatörü Yasemin Melez Biçer, Köstence İli Genel Sekreteri Mariana BELU ve Köstence Sosyal Yardımlar ve Çocuk Esirgeme Müdürlüğü çalışanlarının katıldığı bir tören ile gerçekleştirildi. Törenin ardından yurtta kalmakta olan 53 çocuk ve gence hediyeleri dağıtıldı.

Hâlihazırda 53 engelli ve kimsesiz çocuğun bulunduğu Traian Kimsesizler Yurdunda kurulan klinik ile yurtta barınan çocukların yanı sıra sisteme kayıtlı engelli, kimsesiz veya muhtaç kişilere ücretsiz olarak ağız ve diş sağlığı hizmeti verilecek.

Bakıma muhtaç, engelli veya aileleri olmayan çocukların topluma kazandırılmasında önemli bir rol oynayan Sosyal Yardım ve Çocuk Koruma Genel Müdürlüğü ile iş birliğinde yürütülen projede, gerçekleştirilen tadilatın ardından, modern ekipman ve tıbbi teçhizatla donatılan hasta muayene ve bekleme odalarından oluşan merkezde Bakanlık tarafından görevlendirilen iki diş hekimi görev yapacak.

TİKA tarafından kurulan merkezle, genellikle ağız ve diş sağlığı problemleriyle dünyaya gelen engelli ve kimsesiz çocukların temel diş tedavilerinin yapılması, ağız ve diş sağlığı taramalarından geçirilmeleri ile bölgede mukim dar gelirli vatandaşlar ve kimsesiz çocukların neredeyse hiç ulaşamadığı ağız ve diş sağlığı hizmetlerine erişimi sağlandı.

Sonraki Haber

Kanuni Sultan Süleyman'ın Macaristan'daki türbesi alanındaki kazı çalışmaları tamamlandı

Zigetvar Kuşatması sırasında 7 Eylül 1566'da hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle ortaya çıkarılan türbe alanındaki kazı çalışmaları tamamlandı. TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Seda Dağlı "Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği türbesinin...