Haberler

05 Ekim 2021

TİKA, Saraybosna’da “Coğrafi Bilgi Sistemleri Laboratuvarı” Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Saraybosna Üniversitesi Ormancılık Fakültesi bünyesinde kurulan Coğrafi Bilgi Sistemleri Laboratuvarı öğrenciler, akademisyenler ve sektör çalışanlarının hizmetine sunuldu.

Güneybatı Avrupa’da 51.197 km2 'lik yüzölçümü ile dağlık ve ormanlık bir yapıya sahip olan ve yaklaşık yarısı (% 48,3) ormanlarla kaplı olan Bosna Hersek’te ağaç ve orman ürünleri sektörü ham keresteden mobilyaya kadar geniş bir ürün çeşitliliğine sahip.

Sektörün ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan gücünün sağlanmasına katkı sağlayan en köklü ve prestijli eğitim kurumu Saraybosna Üniversitesi Ormancılık Fakültesi, ülkenin sosyal ve ekonomik olarak kalkınmasına katkı sunmak amacıyla eğitim, bilimsel araştırmalar ve ormancılık kaynaklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Ülke doğal kaynaklarının yönetimi, ormanların, toprağın ve biyolojik çeşitliliğin korunması kapsamında yapılacak araştırmalarda, sektörde görev yapan öğrenci, akademisyen ve çalışanlara yönelik sunulacak eğitimlerde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan Coğrafi Bilgi Sistemleri Laboratuvarı (CBS), TİKA tarafından Saraybosna Üniversitesi Ormancılık Fakültesi kuruldu. Kurulan laboratuvar geleceğe dönük risklerin ve belirsizliklerin analiz edilmesi, doğal dengenin korunması ve bütüncül bir çerçevede sektöre yönelik çalışmaların yapılmasına imkân sağlayacak. Karmaşık sistemlerin daha etkin bir şekilde planlanması, izlenmesi ve yönetilmesi kapsamında hizmet verecek laboratuvar, ülkenin bu alanda kurulan en donanımlı ve modern laboratuvarı olma özelliğini taşıyor.

Saraybosna Üniversitesi Ormancılık Fakültesine TİKA tarafından kurulumu tamamlanan Coğrafi Bilgi Sistemleri Laboratuvarı (CBS) eğitimlerinin önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor. Proje kapsamında TİKA tarafından ayrıca, 2 ana başlıkta altında Temel CBS Laboratuar Eğitimi ve Ormancılık Eğitimlerinin verilmesi planlanıyor.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan’a Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan’ın Hayber Paktunva Eyaleti’nin Lakki Marvat Bölgesi’nin en büyük hastanesi olan ve yaklaşık yarım milyon vatandaşa hizmet veren Lakki Marvat Bölge Hastanesi’ne 60 Kw’lık güneş enerjisi paneli kurdu....