Haberler

27 Kasım 2023

TİKA, Senegal’de Deri İşleme Eğitim Merkezi Kurulmasına Destek Sağladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Senegal’de faaliyet gösteren Deri ve Tekstil Ürünleri Mesleki Eğitim Okulunda “Deri İşleme Eğitim Merkezi” kuruldu.

TİKA’nın destekleriyle Türkiye'den getirilen modern deri işleme makineleri, Senegal'in Thies şehrindeki Meslek Odası Deri ve Tekstil Ürünleri Mesleki Eğitim Okuluna teslim edildi.

Bu girişimle birlikte, okulda dericilik mesleğine yönelik modern ekipmanlarla donatılmış bir eğitim merkezi oluşturuldu.

Her yıl ahşap, tekstil, deri ürünleri, hediyelik eşya gibi alanlarda düzenlenen 1 ila 4 ay süreli mesleki kurslarla yaklaşık 1000 öğrencisine meslek kazandıran okul, yenilenen eğitim merkezi ile özellikle ayakkabı, terlik, çanta, cüzdan, kemer gibi deri ürünleri işleme konusunda nitelikli mesleki eğitimler sunacak. Bu sayede gençlere daha iyi bir gelecek sunularak kalkınmaya katkı sağlanacak.

Projenin açılış töreninde konuşan Thies şehri Vali Yardımcısı Tening Faye, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Faye, destek sayesinde yerel ve uluslararası piyasada satışa çıkarılacak ürünlerin kalitesinin ve çeşitliliğinin artacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Macky Sall’ın Thies kentine yönelik ilan ettiği kalkınma paketinde, bölgede el sanatlarının geliştirilmesine destek verilmesinin de yer aldığını kaydeden TİKA Dakar Koordinatörü Fuat Canan, el sanatları ve bu alanda verilen mesleki eğitimlerin gençlerin iş sahibi olmalarında önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Sonraki Haber

Zambiyalı Üreten Kadınlara TİKA’dan Destek

TİKA, Zambiya'da kadınların sosyo-ekonomik hayata daha etkin katılımlarını sağlamak amacıyla "Kadınlar için Geleneksel Çanta Yapımı Atölyesi Projesi"ni başlattı. TİKA ve The Kelvin Nyirongo Hope Foundation işbirliğinde yürütülen proje kapsamında, dikiş, nakış ve overlok makineleriyle donatılan...