Haberler

27 Kasım 2023

TİKA, Senegal’in Sağlık Altyapısını Güçlendiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Senegal'in sağlık altyapısını güçlendirmek amacıyla Senegal Sağlık Bakanlığına bağlı Thi̇es Bölge Sağlık Eğitim Merkezi'ne ekipman desteği sağladı.

TİKA tarafından temin edilen 5’er adet projektör cihazı ve bilgisayar Thi̇es Bölge Sağlık Eğitim Merkezi'ne teslim edildi.

Ebe ve hemşire adaylarına yönelik Thi̇es Bölge Sağlık Eğitim Merkezi'nde verilen formasyon programı kapsamında kullanılacak olan projektör cihazları, öğrencilere görsel deneyim sunarak mesleki eğitimlerin daha etkili ve uygulamaya dönük olmasını amaçlıyor.

Merkezde hizmete alınan 3 yeni sınıf için 75 öğrenci masa ve sıraları, 5 öğretmen masası ve koltuğu, sağlık laboratuvarı için de 60 tekerlekli döner tabure merkez yetkililerine teslim edildi.

Projenin açılış töreninde konuşan CRFS Müdürü Ndeye Bator Loum, Thi̇es bölgesinin 2,3 milyon nüfusuyla Senegal’in ikinci büyük nüfus yoğunluğuna sahip olduğunu belirterek, TİKA'ya sağlık altyapısının güçlendirilmesine yönelik katkılarından dolayı şükranlarını iletti.

Senegal Sağlık Bakanlığı denetçisi Dame Camara ise, Thi̇es Bölge Sağlık Eğitim Merkezi'nin hizmet kapasitesinin artırılmasının, daha nitelikli mesleki eğitim verilmesine katkı sağlayacağını vurgulayarak, TİKA'ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA'nın 18. "Cezeri Lab" Projesi Kırgızistan'da Hayata Geçirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan Devlet Teknik Üniversitesi (KDTÜ) bünyesinde Cezeri-Lab Dijital Tasarım Ve Üretim Laboratuvarı kurdu. "Robotların Babası" olarak kabul edilen İsmail el-Cezeri'den ilham alınarak "Cezeri-Lab" ismi verilen dijital tasarım ve...