Haberler

26 Haziran 2018

TİKA Sierra Leone’de Yetimlerin Yanında

Africa Humanitarian Relief Foundation tarafından Sierra Leone'nin başkenti Freetown'da 216 yetim kız çocuğunun kalacağı bir yetimhanenin donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirildi.

Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, Sierra Leone'nin başkenti Freetown'da 216 yetim kız çocuğunun kalacağı bir yetimhaneye donanım desteğinde bulundu. Bugün 124 yetim kız çocuğunun kaldığı ve eylül ayı itibariyle mevcudu 216’ya ulaşacak yetimhane ilk yılı olması nedeniyle sadece ilkokul kısmıyla hizmet verebiliyor. Eylül ayı itibariyle orta öğretim ve sağlık meslek liselerinin de faaliyete geçeceği yetimhanede gelecek yıl içinde öğrenci sayısının 400’e ulaşacağı bildirildi.

TİKA tarafından yapılan projeyle öğrenciler için sosyal aktivitelerini gerçekleştireceği salonlar için malzemeler temin edildi. Ayrıca yemekhanelerinde kullanılmak üzere masa ve sandalyeleri ile birlikte yiyeceklerin muhafazası için buzdolabı ve dondurucular kuruldu. Buna ek olarak Freetown’da yer alan yetimhanenin şehir şebekesinin olmaması nedeniyle elektrik sıkıntılarının kalıcı çözümü için “Yenilenebilir Enerji – Güneş Enerji Sistemlerinin” kurulumu ve elektrik aydınlatma ihtiyaçlarının çözümü için akü ve şarj kontrol üniteleri araştırılıp bölgeye uygun olanlarının kurulumu gerçekleştirildi.

TİKA tarafından temin edilen malzemeler, Africa Humanitarian Relief Foundation Dernek Başkanı Osman Sidique Dumbuya ve Asistan Muhaward Hafız Turay’a teslim edildi. Yetim kız çocukları projeden duydukları memnuniyeti dile getirerek, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Makedonya’nın Ohri Şehrine 38 Yıl Sonra İlk Yatırım TİKA’dan

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Ohri Belediyesi Arasında “Kardeşlik Birlik İlkokulu”nun yeniden inşa edilmesini öngören işbirliği protokolü imzalandı. “Kardeşlik Birlik” İlkokulu’nun mevcut arazisinin üzerinde yeni okul binasının inşa edilmesini öngören işbirliği protokolü TİKA...