Haberler

18 Eylül 2023

TİKA, Somali’de Dondurma Üretim Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle açılan Maraş Dondurması ve Süt Ürünleri Üretim Merkezi, yerel ekonomiye katkı sağlayarak yeni iş imkânları sunacak.

TİKA, Somali'nin başkenti Mogadişu'da gerçekleştirdiği proje ile Somalili kadınlara keçi sütünden üretilebilecek besin değeri yüksek dondurma, peynir, yoğurt vb. ürünlerin üretimini öğretmeyi amaçlayan bir girişim başlattı.

Maraş Dondurması ve Süt Ürünleri Üretim Merkezi’ni kuran TİKA, Somali'deki süt ürünleri sektörünü geliştirmeyi ve yerel ekonomiye katkı sağlamayı amaçlıyor.

TİKA, proje kapsamında dondurma ve süt ürünlerinin üretimi için gerekli ekipmanı temin ederken, Mogadişu-Banadir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi de projenin uygulanması için gerekli arazi ve tesisleri sağladı.

TİKA'nın Mogadişu'da kurduğu Maraş Dondurması ve Süt Ürünleri Üretim Merkezi, Somali'nin süt ve süt ürünleri üretim kapasitesini artırarak hem beslenme hem de istihdam alanlarında önemli bir rol oynayacak.

Merkezin açılış törenine, Banadir Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Hussien Jimale, Banadir İdari ve Mali Yardımcısı Isse Mohamudd Guure, Shangaani Kaymakamı Aweys Amuudi, TİKA Koordinatörü İlhami Turus, Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, yerel idareciler ve halk katıldı.

Banadir Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Jimale, TİKA’nın Somali’de hayata geçirdiği merkezin kadınlara ve gençlere sağlayacağı istihdam imkânlarına dikkat çekerek verilen desteklerden dolayı Türkiye’ye duyduğu minnettarlığını ifade etti.

TİKA Mogadişu Koordinatörü Turus ise projenin açılışından dolayı duyduğunu heyecanı paylaşarak “Somali Maraş Dondurmalarının” (SO-MA-DO) üretiminin yapılacağı merkezin hayırlı olmasını diledi.

Sonraki Haber

TİKA, Gürcistan'da Türkçe Eğitimini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Gürcistan'daki Sokhumi Devlet Üniversitesinde Türkçe sınıfı açıldı. Sınıfın donanım ekipmanları TİKA tarafından temin edildi. Başkent Tiflis'te faaliyet gösteren üniversitedeki açılış programına Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay, TİKA...