Haberler

20 Aralık 2016

TİKA Somali’de Eğitime Desteğini Sürdürüyor

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali’de Al-Nour Society Welfare sivil toplum kuruluşu bünyesinde faaliyet gösteren 2 okula donanım ve okul malzemesi desteğinde bulundu.

TİKA, Somali’de eğitim altyapısını destekleyen projelere bir yenisini daha ekledi. Al-Nour Okullarının desteklenmesi projesi kapsamında, söz konusu kuruluşa bağlı olarak hizmet veren 2 okula donanım ve okul malzemesi desteği sağladı. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle 2 okuldaki toplam 1460 öğrencinin eğitim koşulları iyileştirilmiş oldu.

Somali’de iç savaş nedeniyle devlet otoritesi yok olmuş, devlet kurumları işlevliğini yitirmişti. Bunun sonucu olarak Devlet idaresinde hiçbir eğitim kurumu kalmamıştı. Somali’deki bütün okullar sivil toplum kuruluşları tarafından idare edilmekte ve eksiklikleri bu şekilde yapılan projelerle ya da uluslararası yardımlarla gideriliyor.

Al-Nour Society Welfare, sivil toplum kuruluşu ağırlıklı olarak Somali’nin Kuzey-Batı Bölgesinin Başkenti Boidoa şehrinde hizmet vermekle birlikte, Somali’nin diğer şehirlerinde de çalışmalarda bulunuyor. Kuruluş, Türkiye Diyanet Vakfı ile de yakın ilişki içerisinde olup,  pek çok projede işbirliği halinde. 

Proje kapsamında Somali’nin Başkenti Mogadişu’da,  Al-Nour Society Welfare isimli kuruluşa bağlı olarak faaliyet gösteren 2 farklı okulun, Al-safa Dharkeynley Primary and Secondary School ve Sheehk Daud Primary and Secondary School’un okul mobilyası,  bilgisayar malzemesi ve kırtasiye ihtiyacı karşılandı.

Proje kapsamındaki teslim töreni Somali’nin Başkenti Mogadişu’daki Sheehk Daud Primary and Secondary School’da 15 Aralık Perşembe günü yapıldı. Yapılan teslim törenine T.C. Mogadişu Büyükelçimiz Olgan Bekar, TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz, T.C. Somali Din Hizmetleri Müşaviri, Diyanet Vakfı Koordinatörü Ahmet Aktürkoğlu, Al-Nour Society Welfare isimli kuruluşun yöneticileri ve öğrenciler katıldılar. Somalili öğrenciler düzenledikleri etkinlikte Türkiye’ye teşekkürlerini çok güzel bir şekilde ifade ettiler.  TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz konuşmalarında, Somali halkını kardeş bildiğimizi ve kardeşlerimiz için her zaman en iyisini arzu ettiklerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Ana Çocuk Sağlığını Destekleme Programı Kazakistan’da Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başarıyla yürütülen Ana-Çocuk Sağlığı Destekleme Programı (AÇSAP) Kazakistan’da uygulanmaya başlandı. TİKA tarafından başarıyla yürütülen Ana-Çocuk Sağlığı Destekleme Programı (AÇSAP) Kazakistan’da da uygulamaya konuldu. Tarihi Türkistan bölgesini de...