Haberler

02 Haziran 2017

TİKA Somali’de Ramazanı Yetimlerle Birlikte Yaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 2017 yılı Ramazan Ayı Programı kapsamında, Somali’de her gün farklı bir yetimhanede iftar programı düzenliyor.

TİKA, Somali’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Somali’de farklı sektörde önemli projeleri hayata geçiren TİKA tarafından bu yıl 2017 yılı Ramazan Ayı Programı kapsamında Somali’nin farklı şehirlerinde bulunan 29 Yetimhanede 5500 yetim ile birlikte iftar yapılması planlanıyor.

Ramazan Yetimlerle Bereketleniyor

Uluslararası Yardım Kuruluşlarının tahminlerine göre şu anda Dünya üzerinde 400 milyon civarında yetim bulunuyor. Somali;  yaşanan iç savaşlar, terör olayları, kuraklık, açlık, salgın hastalıklar ve diğer sebeplerden dolayı 500 binin üzerinde yetimi barındıran bir ülke olma özelliği taşıyor. Ülkede yetimlerin çok büyük bir kısmı yardım kuruluşlarının desteklediği yetimhanelerde yaşamaya çalışıyor. Barınacak yer bulamayan yetim ve kimsesiz çocuklar ise sokaklarda yaşam mücadelesi veriyor.

TİKA Mogadişu Program Koordinasyon Ofisi,  sosyal sorumluluk projeleri kapsamında 2017 yılı Ramazan ayında yetimhane İftar programları düzenledi.  Program kapsamında,  Somali’nin farklı şehirlerinde bulunan 29 Yetimhanede 5500 yetim ile birlikte iftar yapılması planlanıyor. İftar programlarında TİKA tarafından hazırlanan iftar yemekleri yetimlere ikram edilirken, iftar yemeğine TİKA Mogadişu Ofisinden de katılım sağlanıyor.   

TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz, 2017 Ramazan ayını farklı bir etkinlikle değerlendirmek istediklerini,  program kapsamında yapılan Yetimhane İftar Programlarının bizim emanetlerimiz olan yetimlere büyük moral olduğunu, TİKA’nın Somali’de yaptığı büyük altyapı projelerinin yanında bu şekildeki sosyal sorumluluk projelerine devam edeceğini söyledi. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Iraklı Türkmenlere İnsani Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Irak’ta DEAŞ'ın saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen Musul ve Telaferli Türkmenlere gıda yardımında bulunuldu. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, beraberindeki heyetle Irak'ın Necef kentine geldi. Necef'e bağlı Kufe...