Haberler

25 Kasım 2019

TİKA Somali’de Sel Mağdurlarına Yardım Elini Uzattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’nin Beledweyne bölgesinde selden etkilenen binlerce kişiye insani yardımda bulundu.

Somali’de Muson yağmurlarının bu yıl beklenenin çok üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle, Somali’nin pek çok bölgesinde su taşkını ve sel felaketi yaşandı. Ekim’de başlayan aşırı yağış nedeniyle Somali’de bulunan Şabella ve Juba nehirlerinde su taşkınları oluştu, nehir kenarında veya yakın bölgelerde yaşayan insanların evleri, işyerleri ve tarım arazileri su altında kaldı, bazı bölgelerde sele kapılan insanlar hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletlerin açıkladığı verilere göre 370.000 kişi yerlerinden oldu.

Somali Afet ve İnsani Yardım Bakanlığı ve T.C. Mogadişu Büyükelçiliği koordinasyonunda, TİKA başta olmak AFAD, Kızılay ve Türk Diyanet Vakfı, bölgede ihtiyaç sahibi 35.000 kişiye insani yardımda bulunuldu.

Sel felaketinden en çok etkilenen Şabella Nehri kıyısındaki Beledweyn şehrindeki TİKA olarak 2000 aileye sineklik ve banyo sabunu, el sabunu, şampuan, çamaşır deterjanı, çamaşır suyu, çamaşır sabunundan oluşan temizlik seti temin edildi.

TİKA ile birlikte AFAD, Kızılay ve Türk Diyanet Vakfı’nın felaket bölgesinde yaptığı yaklaşık 250 ton insani yardımlar, bölge halkında büyük sevinçle karşılandı.

Yardım organizasyonlarında birlikte çalışılan, Somali Afet ve İnsani Yardım Bakanı Hamza Said Hamza ve Beledweyne Valisi/Belediye Başkanı Safia Abdi Abdullah, Türkiye’ye teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Uganda’da Kadınların Güçlendirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uganda’da dikiş kurslarını başarı ile tamamlayan 100 kadına dikiş makinesi ve kumaş dağıtımı yaptı. Uganda’da kadınların güçlendirilmesi ve kadın istihdamının artırılması amacıyla 3 yerde dikiş-nakış ve el becerileri...